Češi prožili smolný večer, brankové dostihy se Švédy nezvládli

LIBEREC

Zatímco v zápase proti Finům přálo českým hokejistům štěstí, v dalším vystoupení na turnaji Česká pojišťovna Cup v Liberci proti Švédsku se pokazilo, co mohlo. Tým dostal dva góly při vlastní početní výhodě, nepodržel ho brankář Salfický a nedokázal trefit ani prázdnou branku. Navíc mužstvo znovu zklamalo při přesilových hrách, z devíti proměnilo pouze jednu.

Po šestnácti měsících se do branky české reprezentace postavil Dušan Salfický a návrat do národního týmu mu notně zhořkl už po čtyřech minutách. Švédové totiž při vyloučení Hubáčka využili hned první přesilovou hru v zápase. Davidsson si nejprve několikrát vyměnil puk se svými spoluhráči, pak objel branku a švihem otevřel skóre. Kontrovat mohl Bednář, který si prohodil puk mezi bruslemi jednoho ze Švédů, ale jeho bekhend nemohl brankáře Holmqvista zaskočit.

Český tým byl blízko vyrovnání ve dvanácté minutě, kdy Hejda dvakrát pálil od modré, ale Holmqvist jeho pokusy kryl stejně jako dorážku Bednáře. Následná česká přesilovka pak dopadla tak, že se dva hráči soupeře řítili na osamoceného českého obránce. Jeden ze Švédů se ale naštěstí ukvapil a spíš jen nastřelil Salfického.

Obrana české reprezentace ale evidentně nebyla ve své kůži a totální zmatky vytvořila před svým brankářem v sedmnácté minutě. Švédové se natlačili před Salfického, přičemž v nastalém závaru se nejlépe zorientoval Ölvestad. Zcela osamocen pohodlně zasunul puk za českého gólmana a zvýšil už na 2:0.

Český elán zchladil Mattsson

S ohledem na stav zápasu vlétli čeští hokejisté do druhé třetiny s elánem, Holmqvista postupně prověřili Bednář, Veselý a Rachůnek. Jejich rozlet zabrzdilo až vyloučení Čáslavy, které sice Švédové nepotrestali, ale vynahradili si to hned o dvě minuty později. Berglund vystřelil mezi kruhy, a přesně v okamžiku, kdy Salfický vykopl puk betonem, byl u něho Mattsson, který jej doklepl za jeho záda.

Trápení domácích skončilo krátce po uplynutí první poloviny utkání. Rosa tvrdě vystřelil z levé strany a Holmqvist puk jen vyrazil před dojíždějícího Bednáře. Ten nezazmatkoval a dopřál svým spoluhráčům radost ze snížení skóre. Ta vydržela jen chvíli. Přestože jsme měli výhodu přesilové hry, ujel po levé straně Ottosson a i přes snahu dojíždějícího Píšy zvýšil už na 4:1.

Branka útočníka Djurgardenu zároveň vystavila konečnou Salfickému, kterého nahradil Hnilička. Češi nesklonili hlavu a vyloučení Frögrena přece jen ještě potrestali. Při přesilovkovém rozestavení přihrál zprava Hlinka Markovi a ten dělovkou bez přípravy propálil Holmqvista. Jenže neuběhla ani minuta a Švédové znovu vedli o tři branky. Český tým špatně vystřídal, po pravé straně ujel Davidsson, poslal křížnou přihrávku na Lundqvista a ten z voleje překonal ještě nerozchytaného Hniličku.

Bičánek prázdnou branku minul

Do poslední části vstoupili Češi aktivněji, ale Veselý trefil v dobré příležitosti jen břevno a ve skrumáži o chvíli později nedokázal Bičánek trefit ani zcela opuštěnou švédskou klec! Zadařilo se až v 45. minutě, kdy Marek prostrčil ze středu puk doprava na Burgera, ten si zkušeně počkal a snížil na přijatelný rozdíl dvou branek.

Osm minut před koncem zamkli Švédové český tým v obranném pásmu, ale žádnou výraznější šanci si nevypracovali. Dotírání severských útočníků před Hniličkovou brankou vyústilo jen v menší potyčku, kterou odnesli vyloučením Hlaváč a Berglund. K němu se poté přidal i Ottosson a trenér Hadamczik si vyžádal oddechový čas. Češi však další z mnoha přesilovek nevyužili, Švédové si naproti tomu druhou výhrou už zajistili prvenství v turnaji.

Česko - Švédsko 3:5 (0:2, 2:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 32. Bednář (Rosa), 36. Marek (J. Hlinka, Hlaváč), 45. Burger (Marek, Veselý) - 4. Davidsson (Hannula), 19. Ölvestad (Nordqvist, Ottosson), 26. Mattsson (Berglund), 36. Ottosson (Ölvestad), 39. Lundqvist (Oduya, Davidsson). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Kalivoda, Pouzar (oba ČR). Vyloučení: 7:11, navíc Frögren (Švédsko) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 3583.
Česko: Salfický (36. Hnilička) - Píša, Hejda, Rachůnek, Philipp, Hamr, Čáslava, Ptáček, Bičánek - Bednář, Divíšek, Rosa - Veselý, Burger, Marek - Hlaváč, Grošek, Hlinka - Hubáček, Mikeska, Sivek. Trenér: Alois Hadamczik.
Švédsko: Holmqvist - Frögren, Petrasek, Lindström, Oduya, Jönsson, Holmqvist, Jonsson, Tolsa - Lundqvist, Davidsson, Hannula - Ölvestad, Ottosson, Nordqvist - Eriksson, Martensson, Soling - Ledin, Mattsson, Berglund. Trenér: Bengt- Ake Gustafsson.
Tabulka turnaje:
1. Švédsko220007:46
2. Rusko210015:33
3. Česko201015:62
4. Finsko200112:61
Pozn.: Sloupce v tabulkách znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.