Hlavní obsah

Debakl se Švédy? O týmu nemůžu říct nic špatného, bylo to nejlepších 60 minut na turnaji, stál si za svým Jalonen

18. 12. 2022 20:42

Teoreticky měli celkový triumf na Švýcarských hrách na dosah, vždyť na závěr turnaje proti Švédsku k němu stačil českým hokejistům pouhý bod. Jenže v reálu byl národní tým od prvenství ve Fribourgu hodně daleko, jak ukázal nedělní debakl 0:4 s výběrem Tří korunek.

Foto: Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP, ČTK/AP

Marek Langhamer inkasuje gól v utkání se Švédskem.Foto: Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP, ČTK/AP

Článek

„Celkově tým na turnaji velmi dobře pracoval. Měli jsme zkušené hráče i ty mladší a dobře si sedli. Tým má dobré jádro, takového týmového ducha. Líbilo se mi, jak kluci zápasy prožívali," ocenil trenér Kari Jalonen svůj výběr, jemuž dominovalo 17 hráčů z extraligy a pochválil i výkony všech tří nováčků Hrabíka, A. Najmana a Voženílka.

Jenže zatímco proti Finům a Švýcarům byli gólmani Hrubec resp. Langhamer nejlepšími hráči mužstva a hlavně díky nim brali Češi plný bodový zisk, na závěr proti Švédům to neplatilo. Hrubec se zranil při jednom ze zákroků a už v šesté minutě střídal, do branky tak neplánovaně šel s virózou bojující Langhamer, jemuž zápas tolik nevyšel.

Foto: Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP, ČTK/AP

Hráči Švédska oslavují druhý gól v české síti.Foto: Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP, ČTK/AP

„Pro Langoše to muselo být dost obtížné. Brankáři se na utkání připravují mentálně už den dopředu, tohle byl nezvyklý záskok. Měl to strašně těžké," věděl útočník Lukáš Radil.

Foto: SALVATORE DI NOLFI, ČTK/AP

Kryštof Hrabík (vlevo) se snaží natlačit před švédskou branku.Foto: SALVATORE DI NOLFI, ČTK/AP

O to víc v neděli vynikla tradiční bolístka českého hokeje, trápení v koncovce. Přestože proti Švédům vyslali na Högberga 36 střel, neujala se jediná. I kvůli nedostatku důrazu a (ne)kvalitě v zakončení. „Přitom o výkonu týmu nemůžu říct nic špatného, opravdu jsme hráli dobře. Šlo o nejlepších šedesát minut na turnaji, ale neproměňovali jsme šance," mrzelo Jalonena.

„Jejich gólman totiž skoro všechny puky viděl, měli jsme mu víc clonit a znepříjemnit mu to. Chtěli jsme turnaj vyhrát, což se nám kvůli koncovce nepovedlo, ale i druhé místo je super," soudil kapitán Tomáš Zohorna.

Foto: Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP, ČTK/AP

Švédský bek Christian Djoos (vlevo) se snaží odstavit od puku českého forvarda Ondřeje Beránka.Foto: Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP, ČTK/AP

Právě od pardubického dua Radil - Zohorna se čekalo mnohem víc. V extralize se oba nacházejí v první pětce tabulce produktivity, v nároďáku teď ale vyšli bodově naprázdno a ani herně tým netáhli tak, jak by si jistě i Jalonen představoval. Mrzela pak absence Chlapíka, který si při vystupování z autobusu v Helsinkách poranil kotník a o víkendu už hrát nemohl.

„Já ale měl ze své hry dobrý pocit. Celkově to nebylo vůbec špatné, vyhráli jsme dva těžké zápasy. Jsem šťastný, že jsem po roce a půl dostal šanci reprezentovat," řekl Radil.

Reklama