Hokejisté ztratili zápas s Finskem

MOSKVA

O tři branky vedli v sobotu na Rosno Cupu ještě sedm minut před závěrečnou sirénou čeští hokejisté nad Finskem. Ztráta koncentrace svěřenců trenéra Rulíka však znamenala rychlé vyrovnání a nastartovanou obrátku hráči Suomi dovedli do vítězného konce. Ve třetí minutě nastavení upravil na konečných 5:4 Olli Jokinen.

Český tým má i přes porážku stále šanci na celkové prvenství ve druhém dílu série Euro Hockey Tour. Musí však v neděli porazit domácí sbornou, která zatím dvakrát zvítězila.

Českým hráčům se narozdíl od úvodního utkání vstup do zápasu nevydařil. Již ve třetí minutě elitní útok nepokryl finskou kombinaci, Jussi Jokinen našel svého jmenovce Olliho a pro osamoceného kapitána Finů nebyl problém otevřít skóre. Rulíkův tým však celkem rychle srovnal krok, vyrovnání zařídil Vašíček.

Před koncem první části se pak Nedorostem nahozený puk odrazil od brusle jednoho z bránících finských hráčů za překvapeného Bäckströma a juniorský mistr světa se v osmém zápase dočkal svého premiérového gólu v seniorské reprezentaci.

Chybělo 64 sekund

Ke stejnému úspěchu měl blízko v polovině zápasu i Kohn, jenž mohl stejně jako Rosa vzápětí potrestat finskou chybu v rozehrávce. Co se nepodařilo dvojici krajánků, zvládl o chvilku později Divíšek z rychlého protiútoku. Na jeho tvrdou střelu nestihl gólman mistrovského Oulu ani zareagovat. Převahu českých hokejistů pak potvrdil gólem ještě J. Hlinka.

Zdramatizovat duel mohl v úvodu třetího dějství opět v početní výhodě Pirnes, ale mířil stejně jako o čtyři minuty později Olli Jokinen z bezprostřední blízkosti nad. I v zápase proti Finsku se představila v dobrém světle Nedorostova řada mladíků z NHL, Vrbata ani Hemský ale své pokusy v branky neproměnili.

Finům se poté podařilo zásluhou Jussiho Jokinena duel zdramatizovat a nakonec i otočit. Útočník Oulu nejprve tvrdou střelou snížil na 4:2 a 65 sekund nato byl na konci kombinace, které vedla ke třetímu finskému gólu.

Čeští hráči si tak stejně jako v předešlém duelu řádně zkomplikovali závěr, tentokrát však na body nedosáhli. Vyrovnávací branku inkasovali 64 sekund před koncem normální hrací doby v oslabení a v následném prodloužení zasadil odevzdaným Čechům definitivní ránu Olli Jokinen.

Česko - Finsko 4:5 pp (2:1, 2:0, 0:3 - 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Vašíček (Vlasák, Martínek), 18. V. Nedorost (A. Hemský, Hejda), 34. Divíšek (Ptáček), 37. J. Hlinka (Vašíček) - 3. O. Jokinen (J. Jokinen), 53. J. Jokinen (Peltonen, N. Kapanen), 54. J. Jokinen (Kukkonen), 59. O. Jokinen (Peltonen, J. Jokinen) 61. O. Jokinen (J. Jokinen, Niinimaa). Rozhodčí: Zacharov - Bělov, Kisejov (všichni Rus.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 1500.
Česko: Pinc - Martínek, T. Kaberle, Škoula, Blaťák, J. Novák, Hejda, Ptáček, Sičák - Vlasák, Vašíček, J. Hlinka - Rosa, Mikeska, Kohn - A. Hemský, V. Nedorost, R. Vrbata - Hořava, Divíšek, Veselý. Trenéři: Radim Rulík, Ondřej Weissmann a Marian Jelínek.
Finsko: Bäckström - Marko Kiprusoff, Karalahti, Niinimaa, Kukkonen, Eskelinen, Saravo - Peltonen, O. Jokinen, J. Jokinen - Pirnes, N. Kapanen, Salmelainen - Dahlman, Immonen, Pesonen - Hahl, Filppula, Rita. Trenéři: Erkka Westerlund a Hannu Virta.