Česko - Slovensko 2:3Velké trápení. Čeští mladíci se o postup do semifinále připravili vlastními hrubkami

Promarněná šance. Čeští hokejisté do 18 let nenavázali na stříbro ze srpnového Hlinka Gretzky Cupu a takřka ve stejném složení vypadli na mistrovství světa už ve čtvrtfinále. Ve finském Vantaa proti skvěle bojujícím Slovákům se připravili o postup hrubkami v obranném pásmu a prohráli 2:3. Podruhé v řadě se tak česká osmnáctka nepodívá do závěrečné fáze turnaje, naopak ta slovenská ano.

Česká osmnáctka prohrála ve čtvrtfinále MS se Slovenskem.

Čeští reprezentanti nevstoupili do utkání vůbec dobře. Už ve 2. minutě Tomáš Galvas chyboval v rozehrávce, což musel Radim Mrtka hasit faulem. A ten Slováci potrestali po 17 vteřinách schovaným nahozením Tomíka.

Také národní tým poté dostal k dispozici přesilovou hru a tři vteřiny po jejím konci udeřil. Na brankovišti důrazný Adam Titlbach z první dorážky trefil tyč, ale napodruhé už doklepl puk do sítě a vyrovnal.

Svěřenci Davida Čermáka poté byli aktivnější a dobrým pohybem i napadáním si vytvářeli zajímavé střelecké příležitosti, ale další gól nepřidali. Problém naopak nastal v 19. minutě, když Mrtka trefil kolenem Tomíka a rozhodčí po zdlouhavém přezkoumání videa udělili trest na pět minut a do konce utkání.

Dlouhé oslabení Češi zvládli a ve druhé třetině poté opět přejali iniciativu. Velkou šanci měl mezi kruhy volný Martin Vaculík, ale poloprázdnou slovenskou branku netrefil.

Naopak Slovensko z ojedinělé šance udeřilo, a znovu to bylo po české chybě. Martin Švec, který zaujal Mrtkovo místo ve druhém obranném páru, nerozehrál přesně a Ondřej Maruna v tísni se štěstím propasíroval kotouč za Jakuba Milotu. Slováci pak slavili tak vehementně, až se do sebe zapletli mřížkami.

Národní tým dokázal soupeře uzamknout v obranném pásmu, ale do příležitostí se dostával složitě. Naopak svými hrubkami nabízel Slovákům další tutovky. Velkého nedůrazu před českou brankou mohl využít Andreas Straka, ale bekhendem trefil jen přesunujícího se Milotu.

Do třetí třetiny šli čeští mladíci s cílem obrátit skóre, jenže trhlinu do plánu jim dala další nevídaná minela v defenzivě. Tentokrát ji měl na svědomí gólman Milota, jenž si za záda srazil slabé nahození Maruny z úhlu.

Pak už reprezentanti hráli ve velké křeči. Snížit sice mohl osamocený Titlbach, ale zblízka se neprosadil. Milota poté alespoň částečně odčinil svou chybu, když vychytal samostatný únik Pobežala.

Gól naděje ještě devět minut před koncem vykřesal obránce Jakub Fibigr, který si klepl Galvasovi o přihrávku a následně z levého kruhu zamířil do bližšího horního rohu branky.

Srovnat poté mohl z dorážky na brankovišti Tomáš Poletín, jenže trefil pouze tyč. Český tlak pak otupil zbytečný útočný faul Švece pět minut před koncem a po ubráněném oslabení se národní výběr vůbec nemohl usadit v pásmu. Další šanci už si nevypracoval a musel skousnout hořkou porážku 2:3.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Finsku:
Čtvrtfinále:
Česko – Slovensko 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Titlbach (Zielinski, Benák), 52. Fibigr (T. Galvas, Benák) - 2. Tomík (Pobežal, Radivojevič), 35. Maruna (Chovan, Šatan), 43. Maruna. Rozhodčí: Österberg (Švéd.), Wuorenheimo (Fin.) - Bedard (Kan.), Davidonis (Lot.). Vyloučení: 2:3, navíc Mrtka (ČR) 5 min. a do konce utkaní. Využití: 0:1. Diváci: 380
Sestava ČR: Milota - Zielinski, Fibigr, Mrtka, T. Galvas, A. Král, Hlinský, Švec - Kubiesa, Sikora, O. Kos - Jecho, Benák, Titlbach - Daníček, Curran, Drančák - Poletín, Heš, Vaculík. Trenér: Čermák.
O udržení (Vantaa):
Norsko - Kazachstán 6:5 po sam. náj. (2:1, 2:2, 1:2 - 0:0)

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.