Článek
Trenéři Moták s Pavlem Grossem i generální manažer reprezentace Patrik Eliáš si v srpnu mohli v Říčanech u Prahy užít přítomnosti českých hokejistů, kteří se co nevidět rozutečou za oceánem. A to nejen těch, kteří hrají v NHL, ale i těch, jenž se pohybují na farmách a na svou šanci teprve čekají. Ve středu tak byl nejstarším hráčem na ledě 26letý brankář Lukáš Dostál.
Mládí vpřed je logická cesta, vzhledem k úspěchům dvacítek v posledních letech. „Jsou to hráči, kteří před sebou mají obrovskou budoucnost. Čtyřikrát získali medaile a jsou podhoubím českého hokeje,“ řekl Moták, ač připomněl, že mládí není zásluha. Od současné generace talentů však očekává, že by do hry národního týmu mohli přinést trochu více elánu.
Předchozí garnituře pod Radimem Rulíkem byla místy vyčítána horší komunikace. I na tu se chce nový štáb zaměřit. I hráči se v tomto ohledu změnili. Co jim stačilo před deseti lety, teď neplatí. „Po rozhovorech, které jsme s nimi vedli, můžu říct, že zpětnou vazbu vyžadují. Chtějí ji dostat, aby se cítili uvnitř dění. Je to pro ně velice důležité, takže komunikace je pro nás zásadní věc,“ připustil 62letý kouč.
Především ale od všech hokejistů, kteří se v Říčanech v srpnu protočili, slyšel jasnou odpověď ano na otázku, jakou mají hráči ochotu nosit reprezentační dres. „To byla první věc, na kterou jsme se jich ptali. Ruku v ruce s tím jde podat kvalitní týmový výkon, protože individuálně jsou na tom všichni skvěle,“ podotkl Moták, jehož čeká v listopadu domácí premiéra v rámci podniku EHT. První duel Finských her totiž odstartují hokejisté otevíracím zápasem v Česku proti Švédům. Jen zatím není známo přesné dějiště.
V jednání jsou také posily do skautingového týmu v zámoří, kde je poměrně široká základna hráčů pro reprezentaci. Ne ani tak v samotné NHL, ale v nižších soutěžích či univerzitní NCAA, jejíž popularita i náročnost letí strmě nahoru.
„Během příštích dnů nám vykrystalizuje seznam lidí, s nimiž bychom rádi spolupracovali. Oslovili jsme je s našimi záměry a svoje připojení vidí pozitivně,“ uvedl nový generální manažer reprezentace Patrik Eliáš. Právě na něm bude hlavní part komunikace s hráči ze zámoří.
Realizační tým podepsal smlouvu na dva roky. Během nich se budou konat nejen dvě mistrovství světa, ale také Světový pohár, jehož skupinu bude Praha hostit. „Samozřejmě mu budeme věnovat patřičnou pozornost, ale nemůžeme vydělit mistrovství v roce 2027. Kluci vyjádřili ochotu reprezentovat, ať je to mistrovství, olympiáda nebo Světový pohár,“ doplnil Moták.









