Česko - Rakousko 7:0Nakonec jasná záležitost. Češi nedali na MS Rakousku šanci a zahrají si čtvrtfinále

Edmonton/Praha

Česká hokejová reprezentace do 20 let zvládla poslední zápas v základní skupině B na mistrovství světa v Edmontonu, když porazila Rakousko 7:0. Po tomto výsledku si tým trenéra Karla Mlejnka zajistil čtvrté postupující místo do vyřazovacích bojů. O čtvrtfinálovém soupeři pro národní tým rozhodlo noční utkaní mezi Kanadou a Finskem. Češi jdou v sobotu na nejlepšího ze skupiny A.

Jan Myšák (19), Martin Lang (10), Martin Haš (7) a Michal Teplý (11) se radují po jedné z branek proti Rakousku.

Pohyb, hodně střel a dorážky před brankářem. Takový byl recept na Rakousko. Vše se čeští junioři v prvních dvaceti minutách snažili předvádět, navíc Rakušané dělali chyby, přesto chybělo to hlavní - góly. Brankář Wraneschitz nedopřál radost českým hráčům.

Pět minut před koncem první třetiny dostal český tým přesilovou hru. Rakouský brankář si nepřipsal ani jeden zákrok, naopak do šance se při úniku dostal soupeř. Národní tým měl opticky navrch, úvodní třetinu vyhrál 15:6 na střely, ale outsider stále držel naději na slušný výsledek.

Druhá třetina přinesla ještě více pohybu a vyšší tempo, šance byly na obou stranách. Střeleckou smůlu prolomil při třiadvacáté střele Šimon Kubíček. Ve 27. minutě trefil první gól, když se puk odrazil a přeskočil levý beton rakouského gólmana.

Tento gól odvál stres z české střídačky, druhá branka přišla po velkém tlaku a ostřelování rakouské svatyně. V 33. minutě se trefil do téměř prázdné branky Martin Lang, protože rakouský gólman nemohl chytat, po skrumáži se nestihl vrátit. Přesto i druhý gólový úspěch rozhodčí konzultovali s videem.

Od této chvíle bylo otázkou, kolik gólů padne, aby si čeští hráči zvedli sebevědomí před čtvrtfinále. V 39. minutě Lang vypálil od modré a zvýšil 3:0. Za 76 sekund Filip Přikryl upravil na 4:0. Druhé dějství Češi vyhráli na střely 23:2.

Gólový náskok dal klid českému týmu. Na začátku třetí třetiny zvýšil na 5:0 Pavel Novák, když z kruhu našel mezeru u tyčky. Od modré čáry se v 57. minutě trefil David Jiříček, v poslední minutě přidal ještě sedmou branku Jan Myšák. Čeští junioři vyhráli 7:0 a čeká je klíčový duel na světovém šampionátu.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu:
Skupina B:
Česko - Rakousko 7:0 (0:0, 4:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 27. Kubíček (D. Vitouch, P. Novák), 33. M. Lang (Haš, Svozil), 39. M. Lang (Myšák, Kubíček), 40. F. Přikryl (Mužík, M. Beránek), 42. P. Novák (A. Raška, Jiříček), 57. Jiříček (D. Vitouch, P. Novák), 60. Myšák (M. Lang, Teplý). Rozhodčí: Garon, Kowalski - Foster, McGowan (všichni Kan.). Vyloučení: 0:1. Bez využití. Bez diváků.
Česko: Malík - Kubíček, Kučeřík, Haš, Svozil, Jiříček, Klikorka, Suhrada - M. Lang, Myšák, Teplý - P. Novák, D. Vitouch, A. Raška - M. Beránek, F. Přikryl, Mužík - Rychlovský, A. Najman, Koffer. Trenér: Karel Mlejnek.
Rakousko: Wraneschitz - Necesany, Lindner, Wimmer, Pfeffer, Pallierer, Posch, Kutzer - Peeters, Rossi, Kasper - Hochegger, Harnisch, Thaler - Tschofen, Wallner, Böhm - Krainz, Pauschenwein, Van Ee - Unterweger. Trenér: Roger Bader.
Další výsledky čtvrtečních zápasů na MS najdete ZDE.