Skandální rozuzlení druhého semifinále! Justiční vražda, zuří poškození Finové

Byl to zápas, který měl všechno. Dramatické momenty, výborný hokej, góly, zvraty ve skóre. Přesto druhé semifinále hokejového šampionátu hráčů do dvaceti let mezi Finskem a USA skončilo s hořkou pachutí. Do hlavní role se totiž obsadili švédští hlavní rozhodčí Tobias Bjork s Danielem Erikssonem. Výběr Suomi fatálně poškodili.

Zklamaný finský obránce Kasper Kulonummi po semifinálové porážce s USA.

Už od úvodu utkání v göteborgské hale Scandinavium nastavili oba arbitři velmi benevolentní styl řízení zápasu. Drobné fauly pouštěli, vylučovali jen sporadicky. Pokud by tento metr drželi celý zápas, žádný problém. Jenže ve třetí třetině se jim vše vymklo kontrole.

Spojené státy v prostřední třetině dvěma góly smazaly finský náskok 2:0 z úvodního dějství a ve třetí periodě už bylo jasné, že rozhodne jedna chyba.

Rozhodla, ale nedopustili se jí hráči, nýbrž rozhodčí. Poté, co na obou stranách pustili několik zjevných faulů, v čase 55:00 vyloučili za hákování obránce Kaspera Kulonummiho, přestože jeho zákrok na Franka Nazara nedovolený rozhodně nebyl.

„Já už se musím smát, protože mi přijde úplně neuvěřitelný, za co dokážou vyloučit. Tohle vůbec nebyl faul,“ divil se spolukomentátor ČT Milan Antoš a Robert Záruba jej doplňoval. „Za co dokážou vyloučit potom, co nedokázali vyloučit…“

Vytočený Kulonummi po rozhodčích hlasitě pořvával, hlavní kouč Lauri Mikkola nevěřícně kroutil hlavou. Rozhodčí si však stáli za svým, faul neodvolali. A v následné přesilovce rozhodl nejproduktivnější hráč turnaje Cutter Gauthier o výhře USA 3:2 a postupu do finále proti Švédům, zatímco Finy čeká jen zápas o bronz proti Čechům.

Když byl Mikkola jen pár minut po utkání v televizním rozhovoru tázán na klíčový moment utkání, dlouho mlčel. Až po několika vteřinách vyřkl svůj pohled. „No… Mám pocit, že to bylo hodně přísné vyloučení,“ řekl trenér.

„Mladí lvi utrpěli šokující justiční vraždu,“ zní titulek komentáře semifinálového zápasu na finském webu Ilta-Sanomat.