USK Praha - Kursk 85:87Basketbalistky USK postupovou výhru neurvaly, poslední šanci mají za týden v Montpellieru

Postupové plány basketbalistek pražského USK dostaly domácí porážkou 85:87 s Kurskem další trhlinu a do čtvrtfinále Euroligy pro ně ze skupiny A vede cesta už jedině přes vítězství ve francouzském Montpellieru příští týden. Brno prohrálo ve 13. kole soutěže v Salamance s týmem Avenida 42:73 a zůstává bez vítězství poslední ve skupině B.

Zleva Alena Hanušová z USK a Nnemkadi Ogwumikeová z Kursku.

Skalp silného ruského celku mohl posunout české šampiónky z USK do play off, jenže v divokém zápase na palubovce pražské haly Královka selhávaly v defenzivě.

„Předvedly jsme pěkný útočný výkon, ale chtělo to lepší hru v obraně. Bylo však moc těžké eliminovat jejich vyhlášené střelkyně. U Kursku to není o jedné nebo dvou hráčkách, ale hned o pěti a poznaly jsme to na vlastní kůži," říkala trenérka pražského celku Natália Hejková. „Možná stačilo jen trochu víc štěstí při proměňování útočných akcí nebo udělat v závěru nějakou šikovnou fintu při bránění," litovala kanonýrka domácích Sonja Petrovičová

Domácí hráčky ale začaly dobře a s velkou razancí v útoku, takže už ve třetí minutě vedly 8:2. Kursk ale hodně rychle srovnal krok.

Hodně pak zlobil střelbou zdálky, kterou řídila lotyšská reprezentantka Jekabsoneová, autorka celkem čtyř trojek. Pro USK pak bylo důležitých osm bodů z ruky Elhotové v řadě, které nasázela hned v úvodu druhé čtvrtiny. Po třinácti minutách to bylo tedy 26:20 pro pražský celek.

Kursk však pomohly znovu zvednout dvě americké držitelky zlata z loňského MS Ogwumikeová s Augustusovou. Postupně útočné choutky obou družstev předčily záměr pečlivě bránit a v poločase z toho bylo na ženský basketbal docela divoké skóre 44:44. Začátek třetí čtvrtiny měl pak bohužel daleko lepší Kursk. Šňůrou pěti bodů se dostal do vedení, které poměrně tvrdou hrou v útoku udržoval.

Důležité trojkové trefy hostů přidávala v Rusku naturalizovaná americká rodačka Princeová, zatímco USK měl přece jen potíže se zakončením a do poslední desetiminutovky vstupoval za stavu 61:66. Domácí tým se snažil divokou přestřelku zastavit zónovou obranou, jenže pod hrozbu vyfaulování se dostala jeho klíčová rozehrávačka Palauová.

Kursk odpověděl svou už desátou trojkou

Veškerá snaha o snižování kurského náskoku byla marná. Čtyři minuty před koncem bylo manko USK už osmibodové (71:79) a situace vypadala dost kriticky. Bojovnost domácích hráček se ale projevila, hodně zlepšily pohyb v obraně a po koši Petrovičové to bylo na začátku poslední minuty jen 80:82. Kursk však odpověděl svou už desátou trojkou a pak neomylně proměňoval trestné hody, čímž těsnou výhru uhájil.

"První šance je pryč, ale do příštího zápasu musíme jít s čistou hlavou a uhrát si to venku, když se to nepovedlo doma," myslela Petrovičová už na souboj v Montpellier, který USK svede příští středu. „Proti houževnatému francouzskému celku to bude dřina, i psychická, ale teoreticky by to měl být hratelnější zápas než s Kurskem, který je skutečně extratřída. Právě projev v útočné fázi by měl být pro to poslední vystoupení ve skupině povzbuzující," mínila Hejková.

Dařilo se jim jen v úvodu

Brno po prohře ve španělské Salamance zůstává v soutěži jediným celkem bez vítězství. Brňanky odvedly solidní výkon pouze v první čtvrtině, v níž zaznamenaly 21 bodů. Po střeleckém propadu potřebovaly v dalším průběhu utkání na stejný počet bodů tři čtvrtiny. Šňůra porážek týmu kouče Jana Bobrovského v Eurolize se protáhla na 18 utkání.

Na rozdíl od minulých duelů začaly Brňanky aktivně. Španělský tým soupeře v úvodu podcenil a prohrál nečekaně první čtvrtinu 16:21. Velký podíl na úspěšném vstupu Brna měly střelkyně Američanka Smithová a Stejskalová, které zaznamenaly většinu bodů svého týmu.

"První čtvrtina byla z naší strany fantastická. Solidně jsme hráli ještě ve druhé desetiminutovce," řekl trenér Bobrovský. Z herního útlumu se dostávaly domácí basketbalistky s problémy, teprve po třinácti minutách se jim podařilo srovnat na 23:23.

Od tohoto okamžiku už Salamanca převzala režii zápasu do svých rukou. K obratu domácímu týmu dopomohl výrazný výkonnostní pokles českých vicemistryň, které zcela vypadly ze střelecké role. Ve druhé čtvrtině zaznamenaly pouze pět bodů.

"Po změně stran jsme polevili. Našim oporám docházely síly. Do hry musely zasáhnout dorostenky z lavičky a naše výkonnost šla hodně dolů," uvedl brněnský kouč.

Po následné třináctibodové bodové šňůře španělského týmu už dostalo utkání zcela jednoznačný charakter. Třetí desetiminutovku vyhrála Salamanca 29:7. V závěru polevila, i tak ale zápas dotáhla bez problémů k jasnému vítězství.

"Některé naše klíčové hráčky podaly slabý výkon. Hindráková strávila na hřišti půlhodinu. Nedala ani bod a nedoskočila žádný míč. To je špatná vizitka," řekl Bobrovský.

Euroliga basketbalistek - skupina A
USK Praha - Kursk 85:87
Nejvíce bodů: Petrovičová 21, Elhotová 20, Vaughnová 15, Palauová 11, Vítečková 8 - Ogwumikeová 19, Princeová 18, Jekabsoneová 16, Milovanovičová 14, Augustusová 13, 900 diváků, čtvrtiny 18:16, 26:28, 17:22, 24:21.
Skupina B:
Salamanca - BK IMOS Brno 73:42 (15:21, 32:26, 61:33)
Nejvíce bodů: Rezanová 15, Robinsonová a Fernándezová po 11, Rodríguezová a Ferrariová po 10 - Smithová 14, Stejskalová 12, Jalčová 8. Fauly: 15:14. Trestné hody: 13/11 - 9/6. Trojky: 4:4. Doskoky: 37:20.
Kayserispor - Orenburg 64:71
Energa Toruň - Bourges 63:88
Fenerbahce Istanbul - Schio 68:63