Hlavní obsah

Česko - Rumunsko 3:2České volejbalistky postoupily do finále Evropské ligy

16. 6. 2022 20:44Aktualizováno 16. 6. 2022 21:50

České volejbalistky jsou ve finále zlaté Evropské ligy. Rumunsko dnes na domácí palubovce v Prostějově udolaly 3:2 po setech 25:22, 23:25, 25:22, 21:25 a 15:11. Mohou tak zopakovat triumf z roku 2019. O vítězství budou hrát v neděli ve Francii, která dnes smetla Chorvatsko jednoznačně 3:0 po setech 25:16, 25:17 a 25:13.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Česká radost, volejbalistky porazily Rumunsko a zahrají si finále Evropské ligy. Foto: Luděk Peřina, ČTK

Článek

Český tým nastoupil v semifinále v obdobné sestavě jako v základní skupině, jen na liberu dostala důvěru zkušená Veronika Dostálová. Vyrovnaný první set se zlomil v koncovce při podání Denisy Pavlíkové, kterou trenér Jannis Athanasopulos pravidelně posílá v závěru setů na palubovku jako specialistku na tuto činnost. Češky s její pomocí odskočily na 23:20 a k výhře 25:22 je pak dvěma tvrdými útoky dotáhla kapitánka Michaela Mlejnková.

Ve druhé sadě domácí volejbalistky dvakrát smazaly několikabodový náskok Rumunek, které byly v této fázi výrazně úspěšnější v útoku. Koncovka ale tentokrát patřila hostujícímu týmu. Češky to nezlomilo a do třetího setu vstoupily lépe. O náskok přišly, ale pak odskočily na 21:16. Za koncovou čarou se dařilo Mlejnkové a na síti úřadovala čtyřiadvacetiletá prostějovská smečařka Klára Faltínová. Ta dnes hrála svůj zatím nejlepší zápas v reprezentaci, do které se poprvé dostala až na tento ročník Evropské ligy. Celkem nasbírala patnáct bodů a navíc výborně přihrávala; byla adresátkou většiny rumunských servisů.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

České volejbalistky Michaela Mlejnková a Květa Grabovská během utkání s Rumunskem.Foto: Luděk Peřina, ČTK

Ve čtvrté sadě se Rumunky překonávaly v obraně, Češky měly v této části hry jen devětadvacetiprocentní úspěšnost v útoku. Hostující volejbalistky si koncovku pohlídaly a vynutily si rozhodující sadu. V té po dalším útoku Faltínové odskočily Češky do vedení 10:7 a náskok držely i s přispěním několika rumunských zaváhání. Čtyři mečboly pro domácí tým získala Gabriela Orvošová, jejíž úder "zadarmo" prsty se pomalu snesl na zem mezi dvě rumunské hráčky. Druhý mečbol proměnila smečí blokařka Veronika Trnková.

Češky mají po nejlepším výkonu v tomto ročníku Evropské ligy jistotu, že vylepší loňské čtvrté místo. Na soupeřky si musejí počkat do skončení druhého semifinále, které dnes začalo později.

Semifinále Evropské ligy volejbalistek v Prostějově:
Česko - Rumunsko 3:2 (22, -23, 22, -21, 11)
Rozhodčí: Savič (Srb.), Maifoshis (Kypr). Čas: 143 min. Diváci: 900.
Sestava a body ČR: Faltínová 15, Jehlářová 8, Orvošová 18, Mlejnková 20, Trnková 16, Valková 4, libero Dostálová - Pavlíková 1, Grabovská, Bukovská.
Nejvíce bodů Rumunska: Zadoronjaiová 19, Buterezová 18, Budaiová-Ungureanuová 14.
Francie - Chorvatsko 3:0 (16, 17, 13)

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •