Hlavní obsah

Extraliga volejbalistek kvůli covidu skončila, titul má Liberec

20. 3. 2021 9:01Aktualizováno 20. 3. 2021 9:37

Český volejbalový svaz předčasně ukončil kvůli koronaviru extraligu žen. Důvodem je karanténa ve dvou týmech a velký počet nakažených v dalším. Mistryněmi se ještě před začátkem semifinále staly vítězky základní části z Dukly Liberec.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Zleva Kateřina Valková z Olomouce, Lucie Šulcová z Liberce a Kateřina Kohoutová z Liberce. Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Článek

"Reglement FIVB určuje národním federacím ukončit ligové soutěže do 18. dubna a tím pádem UNIQA extraliga žen nemá volné termíny po vypršení povinné karantény postižených týmů," stojí ve zprávě svazu. Kvůli covidu-19 se neodehrálo rozhodující páté čtvrtfinále mezi VK Brno a Ostravou, pozitivně testované hráčky má také Olymp Praha.

"Přijdeme sice o soutěžní vrchol letošní extraligy žen, ale na druhou stranu máme jistotu, že směrem ke zdraví hráček jsme udělali maximum," řekl předseda svazu Marek Pakosta. "Z pohledu regulérnosti a kredibility soutěže by bylo pokračovat značně riskantní," dodal za Asociaci volejbalových profesionálních klubů Martin Gerža.

Národní celek jednou z priorit

Jedním z faktorů v rozhodování bylo i to, že již začátkem května čeká ženskou reprezentaci kvalifikace na mistrovství Evropy. "A jakékoli posouvání termínů by mohlo ohrozit plynulou přípravu národního celku," uvedl svaz a zároveň zdůraznil, že se snaží vyhnout spekulacím o obcházení epidemiologických opatření.

Premiérový český titul získaly hráčky liberecké Dukly, které vyhrály základní část o čtyři body před Olympem. Třetí skončila Olomouc. Z titulu se raduje klub, který před čtyřmi lety k dlouhodobě úspěšným mužům zrealizoval projekt žen. A po koupi licence od Českých Budějovic hned naskočil do extraligy. Po pátém místě, třetím a loni nedohraném ročníku jsou volejbalistky Dukly zlaté.

"Makali jsme celou sezonu, šli jsme si za tím, strašně jsme se těšili na vyvrcholení play off a stejně jako ostatní týmy jsme měli vysoké ambice. Máme mistrovský titul podle výsledků základní části, kterou jsme vyhráli, a i když ho asi nikdo nechce získat takhle, tak si ho hodně ceníme. Pro liberecký ženský volejbal je první v jeho historii," řekl trenér Libor Gálík pro iDnes.cz.

Olomouc cítí křivdu

Olomouc naopak lituje ztracené šance a cítí křivdu. "Rozhodnutí respektujeme, i když se s ním náš klub po sportovní stránce neztotožňuje," uved předseda Hanaček Jiří Zemánek na klubovém webu. "Svaz nás teď připravil o šanci bojovat o zlato. Je to nefér a chyba vedení. Ve stanovách stojí, že když tým v play off onemocní, nastává kontumace. S Olympem jsme mohli odehrát semifinálovou sérii. Vítěz by se pak utkal s Libercem o titul," řekl výkonný ředitel Olomouce Radan Holásek Deníku.

Volejbalistky nedohrály soutěž kvůli koronaviru ani před rokem, vítězky tehdy vyhlášeny nebyly. Extraliga mužů by měla pokračovat.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články