Házenkářky porazily Turecko a jdou do play-off z prvního místa

PLZEŇ

České házenkářky zdolaly v posledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy v Plzni tým Turecka 28:27. Vítězstvím si zajistily prvenství ve skupině, postup do červnového play-off vybojovaly již dříve. S českým celkem postoupily i druhé Turecko a třetí Itálie, všechny tři týmy se dozví svého soupeře pro play-off na závěr světového šampionátu, který začal ve Francii.

Před rokem český výběr v Chebu v kvalifikaci o postup na mistrovství světa se stejným soupeřem prohrál o šest branek a dnes mu porážku vrátil. Svěřenkyně trenéra Jiřího Tkadlece začaly utkání koncentrovaně a lépe než soupeřky. Nejlepší českou střelkyni Knytlovou "obětoval" kouč na osobní bránění hlavní turecké opory Özelové a po dvanácti minutách vedly domácí hráčky 7:4, když se prosazovaly především střelbou z místa spojek.

Po čtvrthodině hry ale Turkyně přidaly v obraně na důrazu a karta se začala obracet. České házenkářky se jen obtížně dostávaly ke střelbě a soupeř otočil skóre na svoji stranu. Po dvaceti minutách vedl 10:9. Hra byla v závěru poločasu neurovnaná a agresivitou, někdy až na hranici pravidel, si hostující celek vybojoval před přestávkou dvoubrankový náskok.

Po změně stran si Turecko udržovalo těsné vedení až do 40. minuty. Hra českého družstva ale byla nápaditější a o tři minuty později se domácí hráčky opět ujaly vedení. Z místa spojek se znovu prosazovaly Vojtíšková, Zámorská a Vašková a i když na druhé straně byla střelecky několikrát úspěšná Iskenderová, udržovaly si české házenkářky jedno až dvoubrankové vedení.

Devět minut před koncem se ještě podařilo soupeřkám jednou vyrovnat, ale domácí hráčky bojovaly. V 58. minutě opět vedly o dva góly 28:26, navíc jasnou šanci soupeřek zmařila výborně chytající Raníková. Po technické chybě a rychlém protiútoku sice Turkyně snížily, ale v závěrečné minutě již české hráčky míč udržely a mohly se radovat z cenné výhry.

Česko - Turecko 28:27 (13:15)
Sestava ČR: Raníková, Selicharová - Tomečková 1, Simerská 2, Zámorská 5/1, Kysučanová 3/1, Poznarová 2, Hrbková, Vojtíšková 6/3, Stuchlová 1, Válová 2, Růčková, Knytlová 2, Vašková 5.
Nejvíce branek Turecka: Özelová 8/4, Iskenderuová 6, Nahcivaliová 4. Rozhodčí: Petkovič, Dobrič (oba Chorv.). Sedmimetrové hody: 8/5 - 4/4. Vyloučení: 2:4. Diváci: 800.