Hlavní obsah

Blázinec, Hamiltona brzdí od rekordu vlastní stáj!

27. 9. 2020 18:01

Úsměvný paradox. Jako by Mercedes hájil rekord svého bývalého jezdce Michaela Schumachera před svým současným lídrem Lewisem Hamiltonem... Obhájce titulu mistra světa formule 1 se v Soči nedočkal 91. vítězství, kterým by Schumiho maximum vyrovnal. Podruhé během tří závodů ho o šanci na triumf připravila chyba vlastní stáje.

Foto: Maxim Shemetov, ČTK/AP

Lewis Hamilton nebyl po závodě v Soči právě nadšený...Foto: Maxim Shemetov, ČTK/AP

Článek

Lewis Hamilton nezažil v Soči ideální závod. Po startu z pole position dojel do cíle třetí a důvodem je desetivteřinová penalizace.

Trest inkasoval závodník Mercedesu za obvyklý manévr, kterým si chtěl před závodem během výjezdu z boxů nacvičit start. Hamilton tak ovšem učinil mimo zónu, která je k tomu určená.

„Musím se podívat na pravidla, co přesně jsem udělal špatně. Jsem si jistý, že nikdo v minulosti za něco tak směšného nedostal dvě pětisekundové penalizace. Nikoho jsem neohrozil. V průběhu let jsem tohle udělal na milionu tratí a nikdo se nad tím nepozastavil," ulevil si Hamilton v rozhovoru pro Sky Sports F1.

Všech deset vteřin si odpykal během pitstopu v 17. kole. Hamilton tak přišel o svou pozici a musel se probíjet dopředu.

Před zkouškou startu se přitom týmu vysílačkou ptal, zda ji může absolvovat na daném místě, a dostal kladnou odpověď.

„Samozřejmě, že jsou penalizace přísné, což se dá čekat. Snaží se mě zastavit, ale to je v pořádku. Skloním hlavu, budu se soustředit a uvidíme, co se stane," stěžuje si Hamilton na stevardy.

Předminule ve Velké ceně Itálie dostal pětatřicetiletý Brit penalizaci, že vjel do depa, i když byla boxová ulička uzavřena. Tým ho varoval příliš pozdě.

Seberou mu pilotní řidičák...?

Kromě časové penalizace dostal Hamilton v Soči za svůj prohřešek také dva trestné body a už jen dva by ho dělily od distance na jednu Velkou cenu. Komisaři však po závodě tento postih zrušili.

Trestné body se budou škrtat až během listopadové VC Turecka.

Foto: Pavel Golovkin, Reuters

Lewis Hamilton dojel na třetím místěFoto: Pavel Golovkin, Reuters

Hamilton se tak dostává pod tlak. Stačí, aby inkasoval ještě čtyři a následovat bude automatický distanc pro jednu Velkou cenu. V takovém případě by ho asi nahradil rezervní pilot Stoffel Vandoorne.

První dva body inkasoval Hamilton za kolizi s Alexem Albonem v Brazílii 2019. Další čtyři dostal letos v Rakousku. Dva za porušení pravidel o žluté vlajce v kvalifikaci a dva za zasažení Albona v závodě. Během VC Itálie pak vjel do pitlane během jejího uzavření (2 body) a nyní přišel nepovolený nácvik startů.

V olympijském Soči vyhrál Hamiltonův kolega z Mercedesu Valtteri Bottas z Finska před Nizozemcem Maxem Verstappenem z Red Bullu.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články