Verstappen ovládl v Miami sprint i kvalifikaci

Nizozemský jezdec Max Verstappen z Red Bullu vyhrál sprint i kvalifikaci ve Velké ceně Miami formule 1. Úřadující šampion porazil ve zkráceném závodě na 19 kol o více než tři sekundy Charlese Leclerca z Ferrari, třetí dojel Verstappenův týmový kolega Sergio Pérez. V následné kvalifikaci předčil Leclerca o 141 tisícin sekundy, třetí místo získal Carlos Sainz.

Pilot Red Bullu Max Verstappen během sprintu v Miami.

Šestadvacetiletý Verstappen vyhrál i druhý sprint v sezoně a navýšil vedení v MS na 27 bodů před Pérezem. Před dvěma týdny uspěl také ve sprintu Číně. Rodák z Hasseltu prodloužil v Miami svou neporazitelnost, triumfoval zde také v předchozích dvou ročnících. V nedělním hlavním závodě zaútočí na 59. vítězství v kariéře a páté letošní.

„Neměl jsem dobrý start a musel jsem (Leclerca) trochu zmáčknout. Naštěstí vše v první zatáčce vyšlo. Potom vyjel safety car, takže jsme to trochu uklidnili. Po něm jsme mohli zvyšovat náskok, ale nebylo to úplně dokonalé. Máme před sebou ještě kus práce, ale vítězství je skvělé. Získali jsme zase pár bodů,“ řekl před televizními kamerami Verstappen.

Spokojený byl i Leclerc. „Start mi docela vyšel, ale v první zatáčce jsem byl na vnitřku. Nechtěl jsem moc riskovat, protože nás dnes čeká ještě kvalifikace. Kdybychom ve sprintu bourali, asi bychom do ní nemohli nastoupit,“ uvedl Leclerc.

Prvních šest pilotů dokončilo sprint ve stejném pořadí, jako do něj odstartovalo. Čtvrté místo ubránil Australan Daniel Ricciardo z týmu Racing Bulls, pátý byl Carlos Sainz z Ferrari a šestý skončil Oscar Piastri z McLarenu.

Diváky bavily souboje na dalších příčkách. Hned po startu se zapletli do hromadné nehody Lando Norris z McLarenu, Lewis Hamilton z Mercedesu a Fernando Alonso s Lancem Strollem z Aston Martinu. Alonso se propadl na poslední místo, Norris se Strollem odstoupili. Na trať musel safety car.

Pak svedli řadu soubojů Hamilton s Kevinem Magnussenem z Haasu. Ani jeden z nich ale poslední bodovanou osmou příčku nezískal. Magnussen dostal po soubojích několik časových trestů a Hamilton doplatil na penalizaci kvůli předchozímu nedodržení rychlosti v boxech. Osmý tak skončil Júki Cunoda z Racing Bulls. „Všechny penalizace byly zasloužené, o tom není pochyb. Udělal bych to ale stejně,“ řekl nakonec osmnáctý Magnussen.

Verstappen nepoznal přemožitele ani v kvalifikaci. Získal pole position i v šestém závodě sezony a sedmou za sebou, díky čemuž se přiblížil rekordům. Francouz Alain Prost před 31 lety vybojoval první místo na startu v prvních sedmi závodech sezony. Maximum s osmi pole position v řadě drží Brazilec Ayrton Senna ze sezon 1988 a 1989.

Čtvrtý muž ze sprintu Ricciardo vypadl tentokrát v úvodní části kvalifikace a kvůli penalizaci ze závodu v Číně odstartuje do závodu z posledního 20. místa. Nedělní Grand Prix odstartuje ve 22:00 SELČ.