Hlavní obsah

Honda se vrátí naplno do F1, od roku 2026 bude dodávat motory Aston Martinu

24. 5. 2023 11:35

Automobilka Honda se od roku 2026 zapojí znovu plnohodnotně do formule 1, bude dodávat motory týmu Aston Martin. Obě strany o tom ve středu informovaly na svých webech. Japonský výrobce pohonných agregátů se ze šampionátu stáhl před dvěma lety a v současné době jen externě spolupracuje s mistrovským týmem Red Bull. Plánuje však využít změny pravidel, které za tři roky začnou platit.

Foto: Profimedia.cz

Fernando Alonso za volantem vozu Aston Martin při květnové Velké ceně Miami.

Článek

"Je velmi obtížné vyhrávat pravidelně mistrovství světa, aniž byste nenavázali plný pracovní vztah. Proto jsme dospěli k tomuto rozhodnutí," řekl generální ředitel týmu Martin Whitmarsh.

Aston Martin využívá v současné době motory Mercedes. Po úspěšném vstupu do letošního šampionátu mu patří druhé místo v Poháru konstruktérů, Španěl Fernando Alonso skončil čtyřikrát na třetím místě. "Aston Martin buduje tým, který bude ve formuli 1 vítězit. Je to pro nás tedy nesmírně důležitý krok," dodal Whitmarsh.

Honda opustila jako plnohodnotný dodavatel motorů formuli 1 v roce 2021, nadále ale spolupracuje s Red Bullem. Mistrovská stáj s jejími agregáty dál závodí, vyvíjí si je však ve svém oddělení. Od roku 2026 se Red Bull dohodl na spolupráci s Fordem.

Japonská automobilka neplánuje dodávat motory jiným týmům než Aston Martinu. A chce se podílet na změnách, které F1 čekají. Od roku 2026 budou pohonné jednotky využívat paliva ze stoprocentně udržitelných složek, přičemž cílem šampionátu je být do roku 2030 uhlíkově neutrální.

Reklama