Leclerc z Ferrari vyhrál kvalifikaci na domácí Velkou cenu Monaka

Kvalifikaci na Velkou cenu Monaka formule 1 vyhrál domácí jezdec Charles Leclerc z Ferrari a ukončil letošní neporazitelnost lídra šampionátu Maxe Verstappena z Red Bullu. Šestadvacetiletý rodák z Monte Carla porazil o 154 tisícin sekundy Oscara Piastriho z McLarenu, třetí byl Leclercův týmový kolega Carlos Sainz. Verstappen skončil až šestý a přišel o šanci překonat rekordy legend Alaina Prosta a Ayrtona Senny.

Charles Leclerc slaví triumf v  kvalifikaci naVelkou cenu Monaka.

Druhý muž průběžného pořadí šampionátu Leclerc vybojoval 24. pole position a v závodě bude usilovat o šesté vítězství v kariéře. Před domácími fanoušky může stanout na stupních vítězů poprvé, dosud zde byl nejlépe předloni čtvrtý. Na triumf čeká i v letošním roce.

„Bylo to moc hezké. Pocity po kvalifikaci jsou zde vždy zvláštní a z toho zajetého kola mám velkou radost,“ řekl před televizními kamerami Leclerc.

Může se stát prvním monackým vítězem v domácí Grand Prix od roku 1931 a druhým v historii. Z místních rodáků v Monte Carlu zvítězil jen Louis Chiron. „Vím, že kvalifikace není všechno. Do nedělního závodu nám to pomůže, ale musíme spojit vše dohromady, což se nám v minulých letech nedařilo. Teď jsme ale silnější a máme i lepší pozici. Jsem si jistý, že zítra můžeme dosáhnout velkých věcí. Naším cílem je vyhrát,“ doplnil.

Leclerc zajel nejrychlejší čas 1:10,270 v samotném závěru, kdy zvýšil náskok před Australanem Piastrim. Za třetím Sainzem skončil další pilot McLarenu Lando Norris, pátý byl George Russell z Mercedesu.

„Kdybyste vzali ve třetí kvalifikaci druhou část mého prvního kola a první půlku toho druhého, tak by to stačilo. Na konci jsem udělal pár chyb, ale všechna čest Charlesovi. Celý víkend je tu neuvěřitelně rychlý. Za mě je to ale také pěkný začátek stát v první řadě,“ uvedl Piastri.

Vítěz dosavadních sedmi kvalifikací v sezoně Verstappen při závěrečném pokusu chyboval, trefil zeď a bude stát až ve třetí řadě. Bojoval o osmou pole position v osmém závodě sezony, čímž by se osamostatnil v čele historického žebříčku před Prostem. A nevyužil šanci vybojovat devátý kvalifikační triumf v řadě, čím by definitivně překonal historické maximum Senny ze sezon 1988 a 1989.

Zklamaný byl i jeho týmový kolega Sergio Pérez. Mexický jezdec a třetí muž průběžného pořadí se nedostal ani z úvodní části kvalifikace a odstartuje osmnáctý. „To je snad vtip,“ řekl do vysílačky pilot Red Bullu, který v Monte Carlu předloni vyhrál. Jen o dvě příčky před ním skončil Fernando Alonso z Aston Martinu.

Nedělní závod v Monte Carlu začne v 15:00.

Kvalifikace na Velkou cenu Monaka, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monte Carlu:
1. Leclerc (Mon./Ferrari) 1:10,270