Hlavní obsah

Další drsný pád a zranění! Volné místo v pražském závodě obsadí český jezdec, šanci dostává osmnáctiletý talent Bednář

Pády, zranění. Divoký úvod sezony hýbe startovní listinou plochodrážní Grand Prix. Do druhého dílu seriálu v Praze na Markétě v sobotu proto zasáhnou proti původním předpokladům dva čeští jezdci. Jan Kvěch a po zprávách o čerstvém zranění Brita Dana Bewleyho i Adam Bubba Bednář.

Foto: AK Markéta

Václav Milík (vepředu), Jan Kvěch (vpravo) a Brit Robert Lambert na pražské Markétě. Ilustrační foto.

Článek

Dvě hvězdy seriálu jsou aktuálně mimo hru. V sobotu se v Polsku zranil Fredrik Lindgren, ve středu hrozivý pád potkal Bewleyho.

Švéda už dříve nahradil první rezervní jezdec Anders Thomsen. A druhého zraněného?

Realitou je alternativa, která se určitě zamlouvá domácím fandům.

Kvěch, jemuž byla původně přidělena coby domácímu jezdci divoká karta od organizátorů, se nově ujal své role seriálové rezervy číslo dvě místo Bewleyho a na startu přibyl další Čech v pozici nově jmenované divoké karty. Osmnáctiletý talent Bednář.

Nedošlo na v Polsku již zmiňovanou možnost, že by Kvěch zůstal divokou kartou a byl by povolán třetí náhradník v pořadí Kai Huckenbeck z Německa. Pozice na šanci čekajících rezervních jezdců je dána pořadím v loňské kvalifikaci.

Co se přihodilo Bewleymu?

Při závodech v Dánsku se hned v prvních metrech jízdy stal jeho stroj neovladatelný, přišel náraz do mantinelu krytého nafukovacími ochrannými vaky. Přes jejich přítomnost si Brit přesně v den svých 27. narozenin zlomil stehenní kost a pošramotil obratle. Je zjevné, že hned tak závodit nebude. Drsnost pádu podtrhuje fakt, že poničený mantinel byl v tu chvíli neopravitelný a závod byl zrušen.

Motocyklová federace FIM vzala na vědomí absenci jezdce v GP poté, co sám potvrdil rozsah svých zranění.

„Všechno nejlepší k narozeninám!“ napsal na sítě ironicky a pokračoval. „Mohlo to být horší, takže jsem za tohle nakonec vděčný. Ale jsem naprosto zdrcený. Vždyť jsem cítil, jako bych mířil ke svému vrcholu. Děkuji za všechny zprávy od fandů; znamená to pro mě v tuto chvíli hodně, ale momentálně se mi to opravdu těžko čte.“

Nastínil první pocity po pádu na dráze. „Hned jsem věděl, že jsem si zlomil nohu, ale naštěstí je to čistější zlom než minule.“

Třicáté výročí GP v Praze
Na sobotní závod GP už je jen menší množství vstupenek, na pátek je jejich nabídka širší.
Pro příznivce je připravena fan zóna s moto simulátorem, autogramiádami, hudební produkcí s bubeníky a dalšími atrakcemi.

Bewley si stehenní kost poranil i v roce 2018 ve Workingtonu, a to na pěti místech. Z tohoto zranění se vzpamatoval a stal se jedním z nejlepších jezdců na světě.

Nynější nehoda by mohla Britovi zničit velkou část sezóny. Nejasný je i Lindgrenův stav a délka jeho léčby. Je možné, že náhradníci Thomsen a Kvěch by mohli startovat také v dalších závodech desetidílného seriálu.

V pozici lídra šampionátu bude v Praze na startu Polák Kacper Woryna, který senzačně vyhrál úvodní závod v Landshutu. V Grand Prix je poprvé stálým jezdcem a byl to jeho teprve třetí start v seriálu. Polsko-britské finále s ním v Německu jeli Bewley, Bartosz Zmarzlik a Robert Lambert.

Na Markétě vloni triumfoval Zmarzlik, který se pak na konci sezony stal pošesté mistrem světa. Jednatřicetiletý šampion tím vyrovnal rekord Švéda Tonyho Rickardsona a Novozélanďana Ivana Maugera. V Grand Prix aktuálně útočí na jubilejní 30. triumf v kariéře, na Markétě zvítězil i v letech 2020 a 2021.

Z účastníků letošního seriálu dokázali pražský závod vyhrát také Australan Jason Doyle (2016 a 2017) a absentující Lindgren (2018).

Pražský závod je součástí kalendáře třicátým rokem po sobě, v letech 2020 a 2021 se navíc uskutečnily v metropoli vždy dva.

Předkrm před letošní GP v pátek obstará MS juniorských týmů, v němž české trio Bednář, Adam Nejezchleba a Bruno Belan aspiruje na jednu z medailí. Bednář tedy bude v plném zápřahu.

O týmový titul mezi jezdci do 21 let se utká osm týmů. Titul obhajují Němci, na startu budou i Dánové, Australané, Poláci, Švédové, Britové a Ukrajinci s úřadujícím juniorským mistrem světa Nazarem Parnickým.

První z 28 rozjížděk začne v 17:00. Sobotní Grand Prix odstartuje o  dvě hodiny později.

Drsné pády potkaly zkraje sezony nejen hvězdy. V polském Gniezně se zle potloukl Patryk Budniak, ve Slaném pak český junior Karel Průša. Po těžkých úrazech se jejich stav podle nejnovějších zpráv z nemocnic pozvolna lepší.