Rossi vyhrál ve Welkomu a zlomil Agostiniho rekord

WELKOM

Počtvrté za sebou zvítězil Ital Valentino Rossi v úvodním závodu sezóny v jihoafrickém Welkomu. Pětinásobný mistr světa nedal soupeřům šanci ani při své premiéře na motocyklu Yamaha. Lukáš Pešek, ani Jakub Smrž při první letošním vystoupení v mistrovství světa na body nedosáhli. Pešek skončil ve stopětadvacítkách dvacátý a Smrž ve třídě do 250 ccm až jednadvacátý.

Rossimu po loňském odchodu od Hondy mnozí prorokovali, že ho čeká ústup ze slávy. Jenže pětadvacetiletý idol dnes po strhujícím boji porazil krajana Maxe Biaggiho a vybojoval šedesáté vítězství v kariéře, v níž zatím odjel 125 Velkých cen.

Rossi navíc potřiadvacáté za sebou vystoupil na stupně vítězů, čímž překonal rekordní bilanci patnáctinásobného mistra světa Giacoma Agostiniho.

Vedení Yamahy se angažování Rossiho vyplatilo a japonská stáj vyhrála závod mistrovství světa poprvé po dvou letech. Ital se pro ni pokusí vybojovat první titul od triumfu Wayna Raineyho v roce 1992. "Byl to nejlepší víkend v mém životě. Bitvu s Maxem jsem si užil," rozplýval se Rossi, jenž vyhrál úvodní podnik sezóny počtvrté za sebou.

Dovizioso si dojel pro první vítězství

V nejslabší třídě vybojoval premiérové vítězství v kariéře Ital Andrea Dovizioso s hondou, který v poslední zatáčce podjel krajana Roberta Locatelliho a proklouzl na první místo. V cíli měl náskok pouhých 71 tisícin.

Osmnáctiletý Dovizioso startoval z prvního místa, ale vedení brzy převzal Locatelli a později se na tuto dvojici dotáhl Casey Stoner. Australan šel dokonce v 19. kole do čela závodu, ale nakonec obsadil třetí místo s dvousekundovou ztrátou na italskou dvojici.

Smrž konečně dokončil

I v kubatuře do 250 ccm se rozhodovalo o vítězi až v samém závěru. Díky nebojácnému výkonu se radoval z triumfu Španěl Daniel Pedrosa, který se stal v 18 letech nejmladším vítězem Grand Prix v této kategorii. Loňský šampion nejslabší kubatury dlouho bojoval o prvenství s Francouzem Randym de Punietem, kterému agresivní jízdou v poslední zatáčce nedal šanci.

Třetí skončil s výraznou ztrátou Argentinec Sebastian Porto, který podal heroický výkon. Po startu z druhé pozice vyjel z trati a propadl se na 22. místo, ale dokázal se prodrat zpět mezi nejlepší. Zklamán byl obhájce titulu Manuel Poggiali ze San Marina, jenž se musel spokojit na úvod seriálu se čtvrtou pozicí.

Smržovi se povedlo narozdíl od předchozích tří let Velkou cenu ve Welkomu dokončit, ale na kýžené body nedosáhl. V kvalifikaci obsadil 21. místo a v závodě si nepolepšil. Za vítězným Pedrosou zaostal o minutu a 15 sekund.