Smůla v Assenu. Salačovi došel v posledním kole benzín a letos poprvé vyšel bodově naprázdno

Ještě v předposledním kole držel bodované 11. místo, jenže nakonec Filip Salač osmý závod šampionátu třídy Moto2 v nizozemském Assenu pro technický problém svého motocyklu nedokončil a letos poprvé vyšel naprázdno. Jednalo se o celkem kuriózní trabl, jelikož mu v posledním kole závodu došel benzín. Premiérové prvenství v kariéře slavil Brit Jako Dixon.

Filip Salač na trati při Velké ceně Nizozemska.

Salač zajel stejně jako před týdnem v Německu 13. kvalifikační čas a znovu tedy startoval až z páté řady roštu. Vedl z pole position Španěl López před Japoncem Ogurou a Britem Dixonem, na nějž se brzy dotáhl dravý Acosta ze Španělska.

„Nevím, jestli mám brečet nebo se smát. Prokluzovalo mi zadní kolo, takže spotřeba paliva byla vyšší než jsme s mechaniky předpokládali a zůstal jsem stát pár stovek metrů před cílem s prázdnou nádrží," prohlásil Salač pro televizi Nova.

Lídr šampionátu Ital Arbolino se také musel probíjet dopředu a po pěti kolech byl sedmý, půldruhé sekundy za Salač sváděl souboj o 11. místo s Italem Viettim. Deset kol před cílem se ujal vedení, pak ale špatně zařadil, ztratil okamžitou rychlost a dostal se před něj uzdravený Ogura

Brit se ale odvážným předjetím dostal zpátky do čela. Dixon stál už podesáté v kariéře na stupních vítězů, dosud pokaždé to ale bylo třetí místo. O to pochopitelnější byla jeho exploze radosti. „Pro mě je to nesmírně emotivní. Čekal jsem na triumf opravdu dlouho a těm tomu nemohu uvěřit, že se to stalo," říkal čerstvý otec potomka.

Původní lídr López v závěru doplácel na výrazné opotřebení pneumatik a cílem projel nakonec šestý, o desetinu sekund před vedoucím mužem MS. V Assenu třetí Acosta před prázdninovou pauzou stáhl ztrátu na Arbolina v šampionátu jen na osm bodů. Salač docela hořce kousal, že se mu zastavil stroj Kalex a nemohl tak dojet. V celkovém pořadí je český jezdec na šesté příčce.

Královská MotoGP přinesla další triumf italské značky Ducati v rukou krajanů. Vyhrál lídr šampionátu Bagnaia před Bezzecchim, čímž na cestě za titulem mistra světa získal celkově náskok už 35 bodů. Druhému z Italů nebyla nic platná ani pole position.

Italský jezdec Francesco Bagnaia míří za triumfem.

Společnost na pódiu jim nakonec dělal letos poprvé Španěl Aleix Espargaro, i když cílem projel až čtvrtý. Původně třetí Jihoafričan Binder s KTM byl po závodě penalizován za nedodržení limitu tratě. Bývalý šampion Quartararo s yamahou havaroval, další exmistr světa M. Márquez po tréninkové nehodě ani do závodu nenastoupil.