Španěl Acosta získal jako první nováček v historii titul v Moto3

Španělský motocyklista Pedro Acosta vybojoval titul mistra světa Moto3 a jako první v historii to dokázal hned v nováčkovské sezoně. Sedmnáctiletý závodník získal jistotu v předposlední Velké ceně sezony v Portugalsku, kterou po dramatickém závěru ovládl. Jeho jediný rival Ital Dennis Foggia v závěru upadl a přišel o šanci šampionát ještě zdramatizovat.

Pedro Acosta slaví titul v Moto3.

Filip Salač, který do Grand Prix Algarve odstartoval z deváté příčky na roštu, ztratil hned v úvodu po problémech se spojkou kontakt s čelem a dojel na 11. místě. Po penalizaci Jihoafričana Darryna Bindera, jenž v posledním kole sestřelil Foggiu, se v konečném hodnocení posunul na desátou příčku.

O šanci na lepší umístění Salače připravila chyba v jedné ze zatáček v době, kdy spolu se Španělem Guevarou soupeře dojížděl. "Bohužel jsem pak udělal chybu na brzdách, kde jsem málem spadl, zavřel se mi předek a vyjel jsem z trati. Ztratil jsem kontakt s Guevarou, který jel přede mnou, a bohužel se mi nepodařilo dojet první skupinu," konstatoval Salač v tiskové zprávě.

Po vydařených výkonech v trénincích a kvalifikaci nebyl český jezdec s desátým místem úplně spokojen. "Výsledek není takový, za jakým jsem mířil po pátku a sobotě, ale co se dá dělat. Mám ještě jednu šanci ve Valencii, tam se moc těším. V roce 2019 se mi tam podařilo zajet páté místo na KTM, ta trať mě baví a je technická, takže bych měl mít výhodu se svou váhou," vyhlížel závěrečnou Grand Prix sezony.

Acosta se v Portimau prodral k šestému vítězství v sezoně ze 14. místa na startu a před závěrečným závodem ve Valencii má 259 bodů. Před Foggiou vede o nedostižných 46 bodů. V příštím ročníku Španěl přestoupí do vyšší kategorie Moto2.

Na dalších místech na stupních vítězů se po dramatickém závěru umístili Andrea Migno a Niccoló Antonelli.

Karambol ovlivnil i závěr královské třídy MotoGP. Závod byl dvě kola před koncem předčasně ukončen poté, co po vzájemné kolizi skončili na zemi Portugalec Miguel Oliveira a Španěl Iker Lecuona. Oba byli po pádu při vědomí, domácí jezdec ale musel po ošetření na trati zamířit na další vyšetření do lékařského centra.

Z vítězství se radoval v té době vedoucí Francesco Bagnaia na Ducati a italská značka mohla slavit triumf v Poháru konstruktérů. Poprvé v sezoně po pádu nedojel ani už jistý šampion Fabio Quartararo. Francouzský jezdec Yamahy spadl pět kol před cílem.

Jedinou nerozhodnutou kategorií zůstává Moto2. Do závěrečného závodu ve Valencii půjde s náskokem 23 bodů Australan Remy Gardner, který dnes vybojoval páté vítězství v sezoně. Matematickou šanci na titul udržel druhým místem jeho týmový kolega Raúl Fernández.

Velká cena Algarve, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Portimau:
Moto3: 1. Acosta (Šp./KTM) 38:04,339, 2. Migno (It./Honda) -0,354, 3. Antonelli (It./KTM) -0,880, 4. Alcoba (Šp./Honda) -1,768, 5. Guevara (Šp./GASGAS) -1,839, 6. Sasaki (Jap./KTM) -1,874, ...10. Salač (ČR/KTM) -6,591.
Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Acosta 259 b., 2. Foggia (It./Honda) 213, 3. García (Šp./GASGAS) 168, 4. Fenati (It./Husqvarna) 156, 5. Masiá (Šp./KTM) 155, 6. Antonelli 145, ...17. Salač 58.
Moto2: 1. Gardner (Austr./Kalex) 39:36,275, 2. R. Fernández (Šp./Kalex) -3,014, 3. Lowes (Brit./Kalex) -3,899, 4. Canet (Šp./Boscoscuro) -7,616, 5. Beaubier (USA/Kalex) -7,621, 6. Vietti (It./Kalex) -10,021.
Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Gardner 305, 2. R. Fernández 282, 3. Bezzecchi (It./Kalex) 214, 4. Lowes 181, 5. Augusto Fernández (Šp./Kalex) 158, 6. Canet 153.
MotoGP: 1 Bagnaia (It./Ducati) 38:17,720, 2. Mir (Šp./Suzuki) -2,478, 3. Miller (Austr./Ducati) -6,402, 4. A. Márquez (Šp./Honda) -6,453, 5. Zarco (Fr./Ducati) -7,882, 6. P. Espargaró (Šp./Honda) -9,573.
Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 267, 2. Bagnaia 227, 3. Mir 195, 4. Miller 165, 5. Zarco 163, 6. M. Márquez (Šp./Honda) 142.