Chorvatskou rallye vyhrál Evans, zvítězil poprvé po 18 měsících

Chorvatskou rallye vyhrál britský jezdec Toyoty Elfyn Evans a připsal si v mistrovství světa v automobilových soutěžích první triumf po 18 měsících. Vicemistr světa z let 2020 a 2021 se z vítězství naposledy radoval předloni v říjnu ve Finsku.

Brit Elfyn Evans během Chorvatské rallye.

Čtyřiatřicetiletý Evans čtvrtý díl šampionátu vyhrál s náskokem 27 sekund před Estoncem Ottem Tänakem ve fordu. Třetí byl s odstupem 58,5 sekundy Fin Esapekka Lappi z týmu Hyundai, který minulý týden postihla tragédie, když jeho irský jezdec Craig Breen zahynul při testování právě na chorvatských tratích.

Hyundai v soutěži startoval s auty ve speciálních barvách k uctění památky Breenovy památky a rallye měl s vozem i20 dobře rozjetou Thierry Neuville. Belgičan vyhrál první etapu, ale v sobotu musel po havárii odstoupit a přepustil vedení Evansovi. Neuville se do soutěže bez šance na přední umístění v neděli vrátil a vybojoval pět mistrovských bodů díky vítězství v závěrečné power stage.

Čtvrtý skončil úřadující mistr světa Kalle Rovanperä z Finska před dalším jezdcem s toyotou Sébastienem Ogierem z Francie. Na osminásobného mistra světa, jenž letos vyhrál v Monte Carlu a Mexiku, ale neabsolvuje kompletní program šampionátu, se v neděli Evans díky šestému vítězství v kariéře v pořadí seriálu bodově dotáhl.

Čeští jezdci Erik Cais a Filip Kohn přišli o naději na slušný výsledek v pátek po nehodách hned v první z celkem 20 rychlostních zkoušek. Oba se do soutěže v sobotu vrátili a skončili v páté desítce v závěru výsledkové listiny.

Šampionát WRC bude pokračovat 11. května v Portugalsku.