Hlavní obsah

Masakr! Peklo! Michek s Engelem zvládli jednu z nejtěžších dakarských etap v životě

7. 1. 2021 17:55

Extrém, masakr, peklo. I tak popisovali 5. etapu letošního Dakaru motocyklisté stáje Orion Moto Racing Group Martin Michek a Milan Engel. Měřených 456 kilometrů jim dalo zabrat. „Zažili jsme kompletní Dakar. Rychlé pisty, kameny a všelijaké duny, jejichž zdolávání komplikoval déšť," uvedl v cíli pětadvacátý Engel. „Asi jedna z nejtěžších etap, které jsem kdy jel. Bylo tam úplně všechno. Obtížná navigace, velká rychlost, vytrvalost, boj do úplného vyčerpání," řekl Michek, který byl znovu devatenáctý.

Bloudění, prasklý drát, opravy. Pátá etapa byla pro Martina Michka na Dakaru tou zatím nejtěžšíVideo: Orion Moto Racing Group

 
Článek

Přání závodníků, aby se profil doposud bleskurychlé tratě změnil, bylo dosyta vyslyšeno. Čtvrteční etapa by totiž mohla být brána jako taková dakarská maturitní zkouška. A Michek s Engelem ji zvládli výborně. „Ze začátku to bylo hodně kamenité, 40 kilometrů se jelo v takovém řečišti. Bylo to navigační peklo, ztratil jsem hodně času a nebyl jsem sám. Bloudil tam i Francouz Van Beveren, Američan Brabec. Potkal jsem se tam i s týmovým kolegou Milanem," vyprávěl Michek.

Rodák z Českých Budějovic pak předváděl skvělou stíhací jízdu, lehce ho však zbrzdily technické problémy. „Na 232. kilometru jsem bohužel vypletl pár drátů, takže jsem to přímo na poušti musel pomocí kleští opravovat. To mě stálo nějaké minutky, nešlo to úplně jednoduše," líčil Michek, 17. muž průběžného pořadí. „Ale závěr byl zase super, posunul jsem se tam asi o pět míst dopředu."

Zdolávali mokré duny

Posledních 100 kilometrů v dunách bylo podle obou jezdců Orion Moto Racing Group ukrutně náročných. „Masakr. Masakr. Masakr. Překonávali jsme opravdu zrádné duny, které byly specifické tím, že za nimi byla díra dolů. Člověk skočil z velké výšky na rovinu. Musel jsem dávat bacha, najíždět to šikovně a dívat se dopředu, jak ta duna bude vypadat," sdělil Michek.

„Největší problémy mi dělaly mokré duny. V nich jsem poměrně ztrácel. Kvůli dešti byly ty haldy písku záludné. Když jsem jel mimo stopu, tak to klouzalo, když ve stopě, tak byl ten písek takový hutný," vysvětlil Engel. „Jiné duny zase byly zrádné v tom, že se rychle lámaly. Člověk pak musel mít dobrou rychlost, aby to zvládl překonat bez pádu. Ale nakonec jsem si s tím nějak poradil," těšilo motokrosař z Jablonce nad Nisou, který je celkově zatím šestadvacátý.

Jeho i Michkovy výkony dělají radosti i šéfovi stáje Orion Moto Racing Group Ervínu Krajčovičovi. „Vše klape. Ani technika nás zatím nijak výrazně netrápí, za což jsme samozřejmě všichni rádi. A dočkali jsme se konečně i krásné, i když velmi náročné etapy. Dle našeho názoru by právě takto měl Dakar vypadat," sdělil Krajčovič, podle jehož slov si na předchozí nebezpečně rychlé trasy stěžovaly i přední tovární týmy. „Obzvlášť po včerejší etapě a další vážné nehodě motorkáře," dodal.

Reklama

Sdílejte článek