Hlavní obsah

Přijel jsi za tmy? Tady máš stan a jídlo, přespi v poušti, ale končíš

7. 1. 2021 18:47

Zajímavostí čtvrteční nejtěžší etapy první poloviny Rallye Dakar je restrikce „close door“. Trať je natolik náročná, že v poslední pasáži si pořadatel nemůže dovolit pustit na ni závodníky po západu slunce. Proto každý, kdo přijede na poslední kontrolní bod po 18. hodině, bude automaticky poslán na cestu a do bivaku. Pokud někdo dorazí až po 22. hodině, zůstává na místě, dostává od pořadatele stan a jídlo, přespí v poušti a pokračuje až ráno. Ale vypadává z hlavní soutěže a přesouvá se do kategorie Dakar Experience.

Buggyra ve 4. etapě Rallye Dakar

 
Článek

Českým kamionům přespání v poušti nehrozilo. Martin Macík neudržel druhé místo v kategorii a klesl na třetí. Pilot Iveca se na mezičasech sice držel ve vedení, v závěru však v dunách poškodil spojovací tyč a výměnou ztratil asi půl hodiny. Zajel desátý čas.

S ohnutou spojovačkou se na Dakaru musí počítat. Dosavadní vyrovnané výsledky Macíkovy posádky jsou ovlivněny také perfektním stavem jeho vozu, který pro něj v sedlčanských dílnách vyvinul a postavil táta a šéf týmu Martin Macík starší s partou týmových mechaniků.

Martin Macík ve 4. etapě Dakaru.

Karel měl svou premiéru na Dakaru 2020 a Macíkovi se v něm podařilo vybojovat skvělé 5. místo. A zatím se zdá, že se týmu za uplynulý rok povedlo žlutý speciál posunout zase o krok dál.

Bloudění, prasklý drát, opravy. Pátá etapa byla pro Martina Michka na Dakaru tou zatím nejtěžší.Video: Orion Moto Racing Group

„V letošním Dakaru se několikrát stalo, že kluci mechanici měli v devět hodin večer servis Karla dokončený. To je pro mě docela šok. Když si vzpomenu na loňský rok, pravidelně jsme se servisem končili ráno kolem 4. hodiny," srovnává Martin Pabiška, manažer týmu Big Shock! Racing.

„Je skvělé vidět, co auto letos vydrží, jaký s ním kluci jedou výsledek v náročných, rozbitých etapách. Divím se, že stále provádíme víceméně jen běžnou plánovanou údržbu. A klepu, aby to tak vydrželo," popisuje Pabiška aktuální stav závodního kamionu.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články