Tänak je poprvé mistrem světa v rallye, francouzská éra skončila

Estonec Ott Tänak je poprvé mistrem světa v automobilových soutěžích. V Katalánské rallye stačilo jezdci Toyoty druhé místo za Belgičanem Thierrym Neuvillem.

Estonský pilot Ott Tänak s toyotou.

Po 15 letech tak skončila v šampionátu francouzská nadvláda. Od roku 2004 vládl světové rallye Sébastien Loeb, poté šestkrát za sebou zvítězil Sébastien Ogier.

Ogier měl ještě před startem Katalánské rallye naději na další titul, tu mu však v páteční etapě sebraly problémy s posilovačem řízení. Tänak posléze udržel potřebný bodový náskok i před Neuvillem; titul si vítěz šesti letošních soutěží pojistil prvenstvím v závěrečné rychlostní zkoušce, které mu vyneslo pětibodový bonus.

"Byl to můj životní cíl. Teď je mi skvěle, ale takový tlak jako tady o víkendu jsem ještě nepoznal," prohlásil v cíli Tänak. "Jeli jsme na maximum, ale bylo to málo," řekl Neuville, který stejně jako Ogier označil Estoncův titul za naprosto zasloužený.

Na Neuvillea ztratil Tänak 17 sekund, třetí Španěl Dani Sordo za ním zaostal pouze o čtyři desetiny. Ogier byl na šotolinových a asfaltových tratích v Katalánsku osmý. Celkově Tänak před závěrečnou Australskou rallye vede MS před belgickým jezdcem o nedostižných 36 bodů.