Hlavní obsah

Bojkot ublíží pouze ukrajinským sportovcům, tvrdí Mezinárodní olympijský výbor

1. 4. 2023 14:37

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) kritizoval nařízení vlády ukrajinským sportovcům neúčastnit se kvalifikačních soutěží pro olympijské hry v Paříži 2024, pokud na nich budou startovat Rusové a Bělorusové. MOV uvedl, že toto opatření ublíží pouze ukrajinskému sportu a sportovcům.

Foto: Michal Osoba, Právo

Olympijské kruhy na ilustračním snímku.

Článek

Ukrajinská vláda čtvrtečním nařízením reagovala na doporučení MOV mezinárodním federacím umožnit ruským a běloruským sportovcům s neutrálním statusem návrat do soutěží. Sportovci spojeneckých zemí měly zakázán start ve většině sportů od začátku války na Ukrajině loni v únoru.

"Pokud se bude uplatňovat, ublíží toto rozhodnutí pouze ukrajinské sportovní komunitě a v žádném případě neovlivní válku, kterou chce svět zastavit a kterou MOV tak důrazně odsoudil," uvedl dnes Mezinárodní olympijský výbor v oficiálním prohlášení a dodal: "MOV vždy trval na tom, že není na vládách, aby určovaly, jací sportovci mohou startovat v mezinárodních soutěžích."

Ukrajinská vláda rozhodla o zákazu na návrh ministra mládeže a tělovýchovy a zároveň prezidenta Ukrajinského olympijského výboru Vadyma Hutcajta. Pokud by se ukrajinští sportovci přece jen soutěží společně s Rusy a Bělorusy účastnili, hrozily by příslušným svazům sankce.

O startu Rusů a Bělorusů na OH v Paříži má MOV rozhodnout později. Ukrajina již dříve uvedla, že by v případě připuštění sportovců těchto zemí hry bojkotovala. "Vzhledem k tomu, že se bohužel na světě odehrává až příliš mnoho válek, ozbrojených konfliktů a krizí, téměř na všech olympijských hrách spolu soutěžili sportovci navzdory tomu, že jejich národy jsou ve válce či konfliktu," uvedl MOV.

Některé federace jako například pingpongová ITTF už oznámily, že doporučení MOV vyhoví. Proti startu Rusů a Bělorusů na OH se vyslovily vlády některých evropských zemí včetně české.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.

Nejnovější články