Bojovnice Špotáková si z Ria odveze bronz! Hejnové medaile těsně unikla

Rio de Janeiro

Barbora Špotáková se dočkala třetí olympijské medaile v řadě! Po předešlých zlatých z Pekingu a Londýna si pětatřicetiletá oštěpařka odveze z letošních her v Riu bronz. Cenného kovu se naopak nedočkala Zuzana Hejnová. Dvojnásobná mistryně světa skončila ve čtvrtečním finále na 400 metrů překážek čtvrtá. Od obhajoby bronzu ji dělily dvě desetiny, o které ji v posledních metrech předběhla Američanka Ashley Spencerová. Medailová bilance české výpravy se rozrostla již na osm cenných kovů (1 zlato, 1 stříbro a šest bronzů).

Oštěpařka Barbora Špotáková se raduje ze zisku bronzové medaile na OH v Riu.

Světová rekordmanka Špotáková se na medailovou pozici prodrala až v předposlední sérii. Pátý hod nezvykle doprovodila výkřikem a výkonem 64,80 metru poskočila na stupně vítězů až z průběžného sedmého místa. Nakonec ji dělilo jen dvanáct centimetrů od stříbra, které získala Sunette Viljoenová z Jihoafrické republiky. Šampiónkou se stala v 21 letech druhá nejmladší účastnice finále a bronzová medailistka z letošního mistrovství Evropy Sara Kolaková z Chorvatska hodem dlouhým 66,18.

Špotáková se mohla stát první atletkou v olympijské historii, která získá zlato v jedné disciplíně na třech hrách po sobě. Nepodařilo se jí to stejně jako etiopské vytrvalkyni Tiruneš Dibabaové, novozélandské koulařce Valerii Adamsové a jamajské sprinterce Shelly-Ann Fraserové-Pryceové.

Hejnové unikla medaile

Hejnová v závěru usilovala o stříbro. Po zdolání poslední překážky ji však ve finiši předběhla Američanka Spencerová. Česká atletka dokončila finále ve svém letošním maximu 53,92.

Závod vyhrála další běžkyně z USA Dalilah Muhammadová, jež časem 53,13 sekundy porazila o 42 setin dánskou mistryni Evropy Saru Slottovou Petersenovou z USA.

Mílař Holuša finále nepoběží

Jakub Holuša obsadil v semifinále na 1500 metrů deváté místo časem 3:40,83, což mu na start v olympijském finále v Riu nestačilo. Účast v boji o medaile si přímo zajistilo vždy pět běžců a další dva s časem, takže český rekordman měl smutnou jistotu ještě před startem druhého běhu.

Od přímého postupu ho dělilo 78 setin. Z prvního semifinále nakonec prošli do finále také oba běžci na čas, k tomu Holušovi chybělo 63 setin.

Osmadvacetiletý Holuša nenavázal na povedený závěr z rozběhu, z něhož postoupil vůbec nejrychlejším časem ze všech (3:38,31). Ten ani v semifinále nikdo nezaběhl. Český reprezentant se dlouho držel v popředí startovního pole, ale tentokrát ve finiši početné skupiny postupovou pozici nevybojoval.