Obhájce zlata pětibojař Svoboda skončil na OH v Riu devátý

Rio de Janeiro

Moderní pětibojař David Svoboda medaili v olympijském závodě v Riu de Janeiro nezískal. Obhájce zlata z Londýna skončil na devátém místě se ztrátou 16 sekund na bronz. Z vítězství se v novém olympijském rekordu radoval ruský favorit Alexandr Lesun, který odolal ve finiši Ukrajince Pavla Tymoščenka.

David Svoboda v běžecké části moderního pětiboje.

Třetí příčku těsně vybojoval Mexičan Ismael Marcelo Hernández. Druhý z českých reprezentantů Jan Kuf nedokončil parkúr a obsadil poslední 36. příčku.

Jednatřicetiletý Svoboda od začátku ztrácel na nejlepší. Ve čtvrtek v předsazeném šermu, který netradičně začal o dva dny dříve než hlavní závodní den, obsadil sedmé místo. V úvodní dnešní disciplíně plavání sice patřil mezi pomalejší polovinu z 36 pětibojařů, ale jeho manko na čelo příliš nenarostlo.

Ve druhé rozplavbě se představil spolu s Kufem a zaplaval o méně než sekundu pomaleji než před čtyřmi lety v Londýně. Červencový mistr Evropy ze Sofie Kuf dohmátl o 25 setin sekundy za Svobodou, což znamenalo, že získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega.

Stejně jako ve čtvrtečním šermu i v plavání padl olympijský rekord. Zasloužil se o něj časem 1:55,60 Brit James Cooke. Jelikož mu však nevyšel šerm, skončil až čtrnáctý.

Krátce po plavání absolvovali pětibojaři novinku olympijského programu, bonusový šerm. Žádné velké změny v pořadí ale podle očekávání nenastaly, nejlepší pětibojaři si připsali jen tři bonusové body za tři výhry. Svoboda prohrál v souboji s Britem Choongem, Kuf nejdříve porazil Maďara Demetera a pak nestačil na Francouze Belauda.

V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval jednatřicetiletý Svoboda zajet čistě, ale s třináctiletou klisnou Ariadne shodil dvě překážky, takže odečítal 14 sekund. O další čtyři body navíc přišel kvůli překročenému časovému limitu.

Ještě hůř dopadl Kuf, kterému připadla jedenáctiletá klisna Rima TW. Zpočátku s citlivým koněm neměl problémy, jenže na deváté překážce kamenné zdi přepadl. Zvíře poté zkrotil, ale stejný problém se opakoval při jednom z dalších skoků a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil, takže nezískal ani bod.

Svoboda vybíhal na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať s čtyřmi střeleckými zastávkami se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko.

Osmadvacetiletý Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější.

Moderní pětiboj - muži:
1. Lesun (Rus.) 1479 b. (šerm: 268 - plavání: 324 - parkúr: 279 - běh a střelba: 608)
2. Tymoščenko (Ukr.) 1472 (227 - 324 - 286 - 635)
3. Hernández (Mex.) 1468 (208 - 334 - 300 - 626)