Hlavní obsah

Vyřazení ruských atletů z Ria? Správné! Pravidla jsou pravidla, tvrdí hvězdný Bolt

21. 7. 2016 20:31

Smutek a zklamání. Ruským atletům se naděje na start na LOH v Riu rozplynula. Sportovní arbitráž CAS zamítla jejich odvolání proti kolektivnímu trestu od mezinárodní federace IAAF za rozsáhlou dopingovou aféru. Zatímco čtvrteční verdikt vyvolal u některých z nich zlobu a kritiku, světový rekordman v běhu na 100 i 200 metrů a šestinásobný olympijský šampión Usain Bolt považuje rozhodnutí v Lausanne za správné a věří, že spoustu sportovců od užívání zakázaných látek odradí.

Foto: Andrew Couldridge, Reuters

Jamajský sprinter Usain Bolt během čtvrteční tiskové konference v Londýně. Foto: Andrew Couldridge, Reuters

Článek

"Když máte důkazy a můžete někoho chytit, tak byste neměli váhat," řekl devětadvacetiletý Jamajčan na čtvrteční tiskové konferenci v Londýně. "A když si myslíte, že nejlepším krokem je vyloučení celého týmu, tak já jsem jenom pro. Pravidla jsou pravidla a v atletice je to s dopingem čím dál horší. Tak poslali vzkaz a já dávám palec nahoru," dodal.

Kromě atletů hrozí vyloučení z her v Brazílii také kompletní ruské výpravě, protože nezávislá vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA shledala, že ruské úřady od roku 2011 pomáhaly sportovcům zakrývat doping. O osudu Ruska by měl Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodnout v neděli.

"Poslali do světa dobrou zprávu, že když někdo podvádí a nerespektuje pravidla, tak bude přísně potrestán," přidal Bolt. "Myslím, že tenhle trest hodně lidí vystraší a ukáže, že chceme čistý sport," dodal k rozhodnutí arbitráže, u níž ve čtvrtek neuspělo s odvoláním 68 ruských atletů.

Jistotu startu v Riu zatím nemá ani Bolt, který se kvůli zranění stehna nekvalifikoval do jamajského týmu, ale na základě výjimky pro indisponované sportovce dostal další šanci. Formu má prokázat právě v pátek v londýnském závodě na 200 m. "Jsem v pohodě, cítím se dobře a trénuju naplno. Byl jsem u doktora, který dokáže kouzla," řekl k návštěvě u vyhlášeného experta německého lékaře Hanse-Wilhelma Müllera-Wohlfahrta.

Reklama

Sdílejte článek