Hlavní obsah

Atletka Saundersová zkřížením rukou při ceremoniálu chtěla podpořit utlačované

2. 8. 2021 14:14

Stříbrná olympijská medailistka ve vrhu koulí Raven Saundersová z USA během nedělního medailového ceremoniálu zvedla a překřížila ruce do tvaru písmene "X". Předvedené gesto mělo podle americké atletky znamenat solidaritu s utlačovanými. Podle pravidel jí za takové počínání může hrozit postih od Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

Foto: Hannah Mckay, Reuters

Americká atletka Raven Saundersová překřižuje ruce během medailového ceremoniálu.

Článek

Sandersová neuvedla, zda šlo o protest vůči konkrétní organizaci, nebo o deklaraci politického přesvědčení. "Bylo to gesto solidarity vůči utlačovaným. Chtěla bych, aby reprezentovalo všechny lidi na světě, kteří bojují a nemají možnost mluvit za sebe," řekla Saundersová podle agentury AFP.

Mluvčí MOV Mark Adams uvedl, že organizace protest Saundersové zkoumá společně s federací Světová atletika a americkým olympijským a paralympijským výborem, který už dříve uvedl, že nebude trestat sportovce za jejich protesty.

MOV částečně uvolnil pravidla pro protesty na olympijských hrách. Sportovci smějí projevit svůj názor před a po soutěži, ale nesmí tak činit během soutěže, během medailového ceremoniálu nebo v olympijské vesnici. MOV varoval sportovce, že protesty na pódiu budou sankciovány. Incidenty bude řešit následně případ od případu. Případné sankce stanoví komise pro právní záležitosti MOV.

Saundersová také uvedla, že dříve trpěla psychickými problémy. S obdobnými potížemi se potýká i další americká sportovkyně Simone Bilesová. Americká gymnastka mohla zaútočit v Tokiu na šest zlatých medailí a stát se s deseti tituly nejúspěšnější ženou v historii OH. Hned z první medailové disciplíny, soutěže družstev, ale Bilesová po úvodním nevydařeném přeskoku odstoupila a postupně odřekla start ve finále víceboje, přeskoku, na bradlech i v prostných.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •