Hlavní obsah

Vraštil se Šimánkem prohnali favority a vybojovali v Tokiu skvělé čtvrté místo

29. 7. 2021 3:04

Čeští veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek obsadili na olympijských hrách v Tokiu skvělé čtvrté místo v závodě dvojskifů lehkých vah, od medaile je dělilo 2,12 sekundy. Z vítězství se radovali favorizovaní Fintan McCarthy a Paul O'Donovan z Irska, úřadující mistři světa a Evropy. Vraštil se Šimánkem se postarali o nejlepší český výsledek na kanále Sea Forest Waterway.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Český dvojskif lehkých vah Jiří Šimánek (vlevo) a Miroslav Vraštil ve finále olympijského závodu v Tokiu.Foto: Ondřej Deml, ČTK

Článek

Svěřenci trenéra Michala Vabrouška se na čtvrtém místě drželi od startu do cíle. V závěru dokázali snížit odstup od třetích Italů Stefana Oppa a Pietra Ruty, reálně se ale Vraštil se Šimánkem do boje o bronz nezapojili. I tak je čtvrté místo na olympiádě jejich největším úspěchem.

"Čtvrté místo na olympiádě, o tom se nám ani nesnilo. Před tím, než jsme sem jeli, určitě ne, ani když jsme začínali jezdit," radoval se Šimánek. Věděli, že na medailisty výkonnostně nemají. "Já si myslím, že to dopadlo tak, jak to dopadnout mělo. Prostě vyhráli ti nejlepší, před námi byli ti nejlepší na světě, co jsou," poznamenal Vraštil.

Oba si vážili skalpu Belgičanů Nielse van Zandwegheho a Tima Bryse, s nimiž marně bojovali celý olympijský cyklus. "Vždycky byli před námi, vždycky byli lepší. V roce 2019 na světě postoupili přes nás na olympiádu. Takže ohromná satisfakce, že v tomhle nejdůležitějším závodě se nám je podařilo porazit," liboval si Šimánek.

McCarthy a O'Donovan o vítězství bojovali s německou posádkou Jonathan Rommelmann, Jason Osborne, která nakonec ztratila 86 setin.

Skifař Jan Fleissner obsadil v takzvaném semifinále C/D třetí pozici a postoupil do finále C. Třiadvacetiletý veslař, jenž v Tokiu nahradil zdravotně indisponovaného Ondřeje Synka, tak pojede v pátek o 13. místo.

Druhé olympijské zlato v kariéře vybojovali bratři Martin a Valent Sinkovičové z Chorvatska. Před pěti lety v Riu ovládli kategorii dvojskifů, v Japonsku splnili roli hlavních favoritů na dvojce bez kormidelníka.

Hvězdní chorvatští veslaři změnili disciplínu po předchozích hrách a na dvojce "bez" se následně stali dvakrát mistry světa. Ve finále byli jejich největšími soupeři Rumuni Ciprian Tudosa a Marius Cozmiuc, kteří za bratry Sinkovičovými zaostali o 1,29 sekundy.

"Vyhráli jsme na dvojce, ale pořád jsme skifaři, takže pro nás bylo těžké se přizpůsobit," uvedl Martin Sinkovič, podle kterého je důležité, že vesluje s bratrem. "Jinak bychom s tím asi na lodi trochu více bojovali. Nepárové veslování je zvláštní. Jsme ale opravdu rádi, že jsme to zvládli a jsme připraveni na další výzvu," řekl mladší z bratrské dvojice.

Foto: Leah Millis, Reuters

Chorvatští bratři Martin a Valent Sinkovičové slaví druhé olympijské zlato.Foto: Leah Millis, Reuters

Premiérový olympijský triumf vybojovaly Kerri Gowlerová a Grace Prendergastová z Nového Zélandu, které ovládly závod dvojek bez kormidelnice a navázaly na triumf z posledního mistrovství světa. Po skvělém finiši získaly stříbro Rusky Jelena Orjabinská a Vasilisa Stěpanovová.

Nejvyrovnanější boj nabídl ve druhém finálovém dni veslařů závod ženských dvojskifů lehkých vah, v němž o zlaté medaile bojovaly čtyři posádky. Až do samého závěru byly v čele Nizozemky Ilse Paulisová a Marieke Keijserová, ale krátce před cílem chytily v náročných podmínkách "kraba" a jen těsně uhájily bronz, neboť čtvrté Britky porazily o jedinou setinu sekundy.

"Do posledních sta metrů jsme se cítily dobře, ale pak jsme měly problém s kontrolou lodě a snažily se zabránit nejhoršímu, takže jsme nevěděly, jak to dopadlo," uvedla Keijserová, která krátce po závodu netušila, co se vlastně stalo. "Posledních sto metrů jsme pokazily, ale nevím proč. Necítily jsme se pod tlakem. Udělaly jsme, co jsme mohly. Myslím, že to máme v sobě, abychom se staly šampionkami, ale dnes to nebyl náš den," konstatovala nizozemská veslařka.

Z vítězství se radovaly Valentina Rodiniová a Federica Cesariniová, které vybojovaly pro Itálii první zlatou veslařskou medaili v ženských disciplínách. Muži jich přitom získali již čtyřicet. "Je to skvělý pocit," radovala se Cesariniová, "Je to těžké popsat, ale chtěli jsme to, dělali jsme proto všechno a nakonec to máme," podotkla čtyřiadvacetiletá veslařka.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Veslování:
Muži:
Dvojskif lehkých vah:
1. McCarthy, O'Donovan (Ir.) 6:06,43
2. Rommelmann, Osborne (Něm.) 6:07,29
3. Oppo, Ruta (It.) 6:14,30
4. Vraštil, Šimánek (ČR) 6:16,42
5. Van Zandweghe, Brys (Belg.) 6:18,10
6. Cetraro Berriolo, Kluver Ferreira (Urug.) 6:24,21.
Dvojka bez korm.:
1. V. Sinkovič, M. Sinkovič (Chorv.) 6:15,29
2. Tudosa, Cozmiuc (Rum.) 6:16,58
3. Vystavel, Sutton (Dán.) 6:19,88
4. Langerfeld, McCabe (Kan.) 6:20,43
5. Mackovič, Vasič (Srb.) 6:22,34
6. Canalejo Pazos, García Ordónez (Šp.) 6:25,25.
Ženy:
Dvojskif lehkých vah:
1. Rodiniová, Cesariniová (It.) 6:47,54
2. Tarantolaová, Boveová (Fr.) 6:47,68
3. Paulisová, Keijserová (Niz.) 6:48,03
4. Craigová, Grantová (Brit.) 6:48,04
5. Reckfordová, Sechserová (USA) 6:48,54
6. Cozmiucová, Beleagaová (Rum.) 6:49,40.
Dvojka bez korm.:
1. Gowlerová, Prendergastová (N. Zél.) 6:50,19
2. Orjabinská, Stěpanovová (Rus.) 6:51,45
3. Filmerová, Janssensová (Kan.) 6:52,10
4. Gloverová, Swannová (Brit.) 6:54,96
5. Kyriduová, Burmpuová (Řec.) 6:57,11
6. Cidová, Díazová (Šp.) 7:00,05.
Semifinále C/D s českou účastí:
Muži - skif:
1. Parry (N. Zél.) 6:57,70,
...3. Fleissner (ČR) 6:59,61 - postoupil do finále C.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články