Článek
„K přestupu k české reprezentaci jsme se rozhodli s naším trenérem (Emilem Hoferem) a mámou. Nebylo to lehké, hodně jsme o tom přemýšleli. Nakonec jsme si řekli, že to asi pro nás bude lehčí cesta a domluvili jsme se,“ přibližují bratři proces, který trval zhruba dva roky.
V českých barvách si v závěru loňského roku také, poprvé v kariéře, vyzkoušeli atmosféru závodů Světového poháru. Šestadvacetiletý Simon jel kvůli zranění jen trénink, jednadvacetiletý Tommy si připsal starty ve Val Gardeně a Livignu.
„Byl jsem nervózní, bylo to nové. Poprvé jsem vypadl hned na začátku, podruhé úplně dole. Ještě se učím, příště to bude lepší,“ má jasno mladší z bratrů.
Největším zážitkem pro ně bylo to, že ve Val Gardeně viděli vítězství Jana Zabystřana v super-G a půjčili mu českou vlajku. „Nikdo nečekal, že Čech vyhraje. Byli dole bez vlajky a naše máma vlajku měla. Tak se zeptali, jestli si ji mohou půjčit.“
Zkušenějšímu českému parťákovi teď fandili i na olympiádě, která se jede kousek od jejich bydliště (cca 160 km). „Je to super člověk. Dvakrát, třikrát jsem s ním mluvil. Byl v pohodě. Zeptal se mě, jak to šlo. Z toho jsem měl radost,“ popisuje Simon Lochmann.

Lyžaři Tommy a Simon Lochmannovi žijí ve vesnici Tisens v Jižním Tyrolsku
A Tommy doplňuje: „Taky držíme palce českým hokejistům. Vždycky jsem Čechy sledoval, protože jsou v hokeji fakt dobří.“
Na příští olympiádě v roce 2030 by už rádi závodili i oni. Snili o tom, že to vyjde už teď, ale musí si ještě počkat. „Kdyby se to podařilo, tekly by mi slzičky. Držím palce, aby jim to vyšlo a dokázali to, co tady v Tyrolsku,“ říká jejich babička Ludmila Sochorová, která je často jezdí navštěvovat.
Bratři Lochmannové nejčastěji trénují v Ultenu, Suldenu nebo ve Watles pod vedením Emila Hofera, který dříve připravoval například Hannese Reichelta. Když nejsou na svahu, tak pomáhají na rodinné farmě ve vesnici Tisens v Jižním Tyrolsku.

Lyžař Simon Lochmann na trati
Víc Simon, protože Tommy ještě studuje v Innsbrucku. „Jsem zraněný, ještě nemůžu tolik trénovat, tak pomáhám. Stříhám stromy, sbírám seno, trhám jablka, máme krávy, ovce…“ popisuje starší ze sourozenců.
Doufá ale, že za měsíc už bude zase v plné zátěži. Stejně jako bratr by rád na konci března startoval na MČR ve Špindlerově Mlýně a dál pracoval na splnění svého snu. Závodit pod českou vlajkou na olympijských hrách.










