Hlavní obsah

Výborně, Martino! Sáblíková slaví bronz na pětikilometrové trati

10. 2. 2022 11:57

Rychlobruslařka Martina Sáblíková získala na olympijských hrách v Pekingu bronz na trati 5000 metrů a svoji sbírku cenných kovů ze soutěží pod pěti kruhy rozšířila o sedmou medaili. Vyhrála nizozemská favoritka Irene Schoutenová, která po triumfu na 3000 metrů získala v Číně druhé zlato. Druhé místo obsadila Kanaďanka Isabelle Weidemannová.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Martina Sáblíková slaví olympijský bronz na pětikilometrové trati.Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Článek
Fotogalerie

V počtu medailí ze ZOH se Sáblíková stala nejúspěšnější českou olympioničkou. Dosud se s šesti cennými kovy dělila o první místo s běžkyní na lyžích Kateřinou Neumannovou. V Pekingu získala pro českou výpravu druhou medaili po úterním vítězství Ester Ledecké, která na snowboardu obhájila triumf v paralelním obřím slalomu.

Na nejdelší ženské trati se Sáblíková dostala na stupně vítězů na čtvrtých olympijských hrách za sebou. Po zlatých medailích z Vancouveru a Soči brala před čtyřmi lety v Pchjongčchangu stříbro. Nyní sbírku ze své nejoblíbenější distance, na níž byla deset sezon prakticky neporazitelná, doplnila bronzem a v Pekingu navázala na čtvrté místo z trojky.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Medailistky z pětikilometrové trati - (zleva) Isabelle Weidermannová, Irene Schoutenová a Martina Sáblíková.Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Devětadvacetiletá Schoutenová v poslední rozjížďce udržela vysoké tempo a ziskem zlata napodobila Sáblíkovou, která ve Vancouveru rovněž slavila double na obou nejdelších tratích. Časem 6:43,51 minuty navíc překonala olympijský rekord Němky Claudie Pechsteinové ze Salt Lake City. Stříbrná Weidemannová byla pomalejší o 4,67 sekundy, Sáblíková ztratila na vítězný čas 6,58.

Čtyřiatřicetiletá Sáblíková startovala ve třetí dvojici před koncem s Japonkou Misaki Ošigiriovou, které česká reprezentantka brzy odjela a na trati se tak při sólové jízdě neměla s kým vyvážet. Po projetí cílem ale na znamení spokojenosti zaťala pěst a čekala, jak si povedou zbývající čtyři závodnice.

Z předposlední dvojice ji překonala jen bronzová žena z trojky Weidemannová, zatímco Norka Ragne Wiklundová nadějné mezičasy neudržela a v závěru odpadla na páté místo. Ve finálové jízdě potvrdila roli favoritky Schoutenová. Italka Francesca Lollobrigidaová v koncovce rovněž nestačila a na rozdíl od trojky, kde brala stříbro, se tentokrát zařadila na čtvrté místo za Sáblíkovou.

.

.

ZOH Peking - rychlobruslení:
13:00 závod žen na 5000 metrů:
1. Schoutenová (Niz.) 6:43,51
2. Weidemannová (Kan.) 6:48,18
3. Sáblíková (ČR) 6:50,09
4. Lollobrigidaová (It.) 6:51,76
5. Wiklundová (Nor.) 6:56,34
6. Voroninová (Rus.) 6:56,99
7. In'T Hofová (Niz.) 6:59,77
8. Ošigiriová (Jap.) 7:01,17
9. Zujevová (Běl.) 7:02,91
10. Horikawaová (Jap.) 7:06,92.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •