Hlavní obsah
Hokej online • Švédsko ‐ USAMistrovství světa • Semifinále • 24. 5. 2025 • 14:20


Jak se sází v Tipsportu
Analýza
Kanadské body Raymond Lucas v zápasu včetně prodloužení
Švédsko vs. USA slibuje zajímavou podívanou a já věřím, že v tomto duelu budou padat branky. Oba týmy mají silné ofenzívy, zvlášť ta Švédská je dost nadupaná. Favorizovat budu určitě domácí Tre Konor. Tentokrát zkusím KB a to u Lucase Raymonda. Nejlepší hráč Švédska proti nám, který zápas rozhodl 2 brankami v první třetině. Celkově vyslal na naší bránu 6 střeleckých pokusů a odehrál skoro 19 minut - nejvíce z forwardů. První lajna Švédska ve složení Raymond - Karlsson - Nylander byla nejlepší na hřišti a logicky dostávala nejvíce prostoru. Stejně tomu tak očekávám v semifinále. Na turnaji je na bilanci 4+6 v 8 zápasech. Hodně štěstí.
Zobrazit dalšíMinisterstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Online reportáž
USA
Spojené státy americké byly v moderní éře v semifinále hned dvanáctkrát, ale ani jednou se jim nepodařilo postoupit do finále! Poté, co svěřenci Ryana Warsofskyho obsadili ve skupině druhé místo a vyřadili Finsko v poměru 5:2, tak mají další šanci na prolomení kletby.
AMERICKÉ ZÁPASY
Dánsko vs. USA 0:5
Na úvodu se USA střetly s hostiteli skupiny, kteří se v první třetině drželi a vypadalo to, že by mohli uhrát solidní výsledek, prosadil se jen Cutter Gauthier. Ve druhé dvacetiminutovce už však povolily stavy a po brankách Logana Cooleyho a Matthewa Benierse už bylo hotovo. Druhý jmenovaný poté úplně uzavřel skóre, mezitím první branku na velkém turnaji vstřelil Mason Lohrei.
USA vs. Maďarsko 6:0
Druhá zápas Američanů na turnaji by se dal přirovnat exhibici, když se proti nim postavilo Maďarsko bez jakékoliv šance na úspěch. V první třetině se dvakrát prosadil Frank Nazar, čímž definitivně zničil poslední zbytky odporu. Poté už to bylo naprosto bez problémů pro USA. Ve druhé části se prosadil Cutter Gauthier, který se poté ještě jednou zaradoval i v tém další. Vajíčko ze svých kolonek smazal ještě Conor Garland a druhou branku na turnaji vstřelil Logan Cooley.
USA vs. Švýcarsko 0:3
V zápase se Švýcarskem Spojené státy dosud jedinkrát na turnaji narazili do zdi. Švýcaři vypadali o dost lépe a domácí téměř k ničemu nepustili. V druhé polovině první třetiny se prosadili Damian Riat a Jonas Siegnthaler a bylo téměř rozhodnuto o osudu zápasu. Útočná snaha USA vypadala bezzubě, naopak ve třetí části skóroval ještě Dean Kukan. Američané padli 0:3.
USA vs. Norsko 6:5p
Zápas proti Norsku byl asi největší americkou ostudou na turnaji. Přitom na začátku druhé třetiny hráči zpoza velké louže vedli už 5:1. Střelecky se probudil v tu chvíli dvougólový Tage Thompson a k němu se přidali ještě Michael McCarron, Clayton Keller a Cutter Gauthier. Norové ale měli Stiana Solberga, který jako obránce vstřelil hattrick a spolu s Noahem Steenem a Martinem Rönnildem poslali zápas do prodloužení. V něm Spojené státy spasil dokončením hattricku Tage Thompson.
USA vs. Německo 6:3
Zápas s Němci byl pro Spojené státy trochu reparátem po předchozích nepřesvědčivých výsledcích. A v první třetině šlo všechno jako po másle, když po brankách Tage Thompsona, Franka Nazara a Drewa O’Connora vedly 3:0. Jenže ve druhé části Američanům opět spadl řemen a Němci vyrovnali. Přesně mířili Eric Mik, Jonas Müller a Wojciech Stachowiak. Ve třetí části se USA znovu vrátily ke své hře a došly k vítězství. Vítěznou branku vstřelil kapitán Conor Garland. K němu se přidali ještě Logan Cooley a Clayton Keller.
Kazachstán vs. USA 1:6
Předposlední zápas skupiny odehráli Američané s Kazachstánem, který nejprve dlouho vzdoroval a ještě ve 27. minutě se hrálo bez branek. Poté se ale ke slovu dostal Frank Nazar a otevřel skóre. Po jeho zásahu už se začalo skóre sypat. Do konce třetiny se prosadili ještě Jackson Lacombe, Tage Thompson, Matthew Beniers a Michael Kesselring. Ve třetí části se poprvé na listinu střelců zapsal také Zach Werenski. Dojem trochu pokazila USA inkasovaná branka při vlastní přesilovce od Vladimira Volkova.
Česko vs. USA 2:5
V závěru skupiny se hráči z padesáti států střetli s do té doby suverénními Čechy. V úvodu ale rozjeli Američané střelnici, kterou Karel Vejmelka udržel na ztrátě 0:1, když ho překonal jen Josh Doan. Ve druhé části poté úřadoval národní tým, který se po brankách Davida Pastrňáka a Martina Nečase dostal do vedení. Ve třetí dvacetiminutovce ale tlak USA praskl a hosté otočili skóre. Vše začal dvěma šťastnými tečemi Frank Nazar. Na něho poté navázali ještě Logan Cooley a do prázdné Andrew Peeke.
Čtvrtfinále: USA vs. Finsko 5:2
Američané do zápasu se seveřany vstoupili dobře a na konci páté minuty otevřel skóre Conor Garland. Jenže v přesilové hře vyrovnal Eeli Tolvanen a v Globenu se začínalo od znovu. Finové se poté stali lepším týmem a na začátku druhé třetiny se dostali do vedení, ale branka nebyla uznána po trenérské výzvě. Následně se sice v přesilovce prosadil Patrik Puistiola, ale to jen hráče ze zámoří nastartovalo. Skóre srovnal nováček Zeev Buium a v následující početní výhodě otočil skóre Conor Garland. Ve třetí části už poté USA kontrolovaly vývoj a brankami Shana Pinta a ranou Claytona Kellera do prázdné pojistili svůj postup mezi čtyři nejlepší.
KOHO SLEDOVAT?
Frank Nazar je mladíčkem nevelkého vzrůstu, kterého před třemi lety draftovalo Chicago. Za Blackhawks zatím odehrál majitel zlaté medaile z dvacítek jen 56 zápasů, z toho 53 letos a získal bilanci 12+14. Na šampionátu zatím září, když získal 11 bodů v osmi duelech.
Conor Garland je už na svém třetím světovém šampionátu, ale v NHL úplně nenaplnil potenciál, když se neustále pohybuje okolo padesátibodové hranice. Na letošním mistrovství je ale u klíčových momentů. Třeba když řídil výhru ve čtvrtfinále nad Finskem dvěma góly.
SESTAVA Z MINULÉHO UTKÁNÍ
Swayman (Daccord) – LaCombe, Werenski, Peeke, Skjei (A), Kesselring, Vlasic, Buium – C. Keller (C), Garland (A), Cooley – Beniers, O'Connor, Thompson – Eyssimont, McCarron, Nazar – Pinto, Gauthier, Smith – Doan.
ŠVÉDSKO
Tre Kronor na poslední zlato čekají od roku 2018 a letos dělají vše proto, aby čekání ukončili. Tým je sestaven výhradně z hráčů NHL, a tak by se dal tým nazvat celkem snů. Do posledního zápas s Kanadou navíc neztratili svěřenci Sama Hallama ani bod, po jedné porážce však nakonec skončili na druhém místě skupiny.
ŠVÉDSKÉ ZÁPASY
Švédsko vs. Slovensko 5:0
Hokejisté ze země Ikey se rozehřáli zápasem se Slováky, jehož ráz rozhodli už v první třetině, kdy otevřel skóre Mikael Backlund. V závěru periody na něj navázal ještě talentovaný Leo Carlsson a šest vteřin před sirénou se navíc trefil Jonas Brodin. Ve zbylých dvou dvacetiminutovkách se Švédové zaradovali ještě po zásazích Eliase Lindholma a Miky Zibanejada. Jacob Markström jako bonus vychytal čisté konto.
Švédsko vs. Rakousko 4:2
Ve druhém utkání v královském městě se hostitelům příliš nevedlo a Rakušané je pořádně potrápili. Úvodní branku vstřelil ve 26. minutě Benjamin Baumgartner, ale na jeho zásah rychle zareagoval Mika Zibanejad. Když se v čase 52:26 prosadil Marco Kasper, začalo Švédům pořádně téct do bod, poradili si však ve velkém stylu, když třemi góly v rozmezí 58 sekund otočili náladou v Globenu o 180 stupňů, trefili se Jonas Brodin, Mika Zibanejad a Alexander Wennberg.
Finsko vs. Švédsko 1:2
Třetí zápas přinesl severské derby, které, vinou finské hry, bylo na branky poměrně skromné. Skóre otevřel v páté minutě Leo Carlsson a ve druhé třetině vynikající střeleckou formu potvrdil obránce Jonas Brodin. Poté byla řada na Finech, kteří se ale nechali dvojnásobně přestřílet, přesto nakonec Harri Pesonen odčaroval Jakoba Markströma, více však už hráči ze země tisíce jezer nestihli.
Lotyšsko vs. Švédsko 0:6
Zápas, který byl svým způsobem odvetou za předloňské čtvrtfinále, dlouho branku nenabídl, poté se ale svěřenci Sama Hallama utrhli ze řetězu. V polovině zápasu přišly slepené góly Rasmuse Anderssona a Antona Bengtssona, které dělilo 12 vteřin, a ráz zápasu byl určen. Ve třetí části si poté Tre Kronor vysloveně užívali. Vše odšpuntoval Lucas Raymond, na něhož navázali ještě Adam Larsson, Mika Zibanejad a vše zakončil Elias Lindholm. Švédové si připsali nejvyšší výhru na šampionátu – 6:0.
Švédsko vs. Slovinsko 4:0
Další utkání odehráli seveřané proti papírově nejslabšímu týmu celé skupiny, ale vyskytl se problém jménem Lukáš Horák. Naturalizovaný český brankář v zápase chytil celkem 56 střel a přiváděl Švédy k šílenství. Nakonec na něj našel recept hlavně Elias Linholm, který se ve druhé dvacetiminutovce trefil dvakrát a poté ve třetí části zkompletoval hattrick. Vše poté zakončil Markus Johansson. Jacob Markström si připsal další nulu, stačilo mu lapit jen devět střel.
Francie vs. Švédsko 0:4
Také v sobotu se hráči země tří korunek utkali s papírově slabším soupeřem. Výsledek byl sice stejný, ale průběh trochu příjemnější pro hostitele. Znovu byly k vidění slepené branky, během osmapadesáti vteřin se prosadili Lucas Raymond a Emil Heineman. Ve druhé části si poté pozici nejlepšího střelce týmu upevnil Elias Lindholm. Vše poté zakončil Isac Lundeström a Samuel Ersson vychytal čisté konto.
Švédsko vs. Kanada 3:5
Závěr skupiny A přinesl možná předčasné finále dvou našlapaných týmů. Kanada na svého soka vlétla a Travis Sandheim se prosadil už v první minutě, následně ale srovnal probuzený Elias Lindholm. Hráči s javorovým listem na prsou ale zareagovali dvěma góly od Tysona Foerstera a Ryana O’Reillyho. Tre Kronor se ale nevzdaly a Marcus Johansson snížil, dvougólový rozdíl však Kanadě vrátil Macklin Celebrini. Ve třetí části vstřelil branku Nathan MacKinnon, takže branka Rasmuse Anderssona už měla pouze kosmetický dopad na skóre.
Čtvrtfinále: Švédsko vs. Česko 5:2
Do první vyřazovacího zápasu se seveřané vrhli se vší vervou a v první dvacetiminutovce svého soupeře téměř k ničemu nepustili. Skóre otevřel šikovnou přesilovkovou tečí Leo Carlsson a poté se dvěma přesnými střelami přidal ještě Lucas Raymond. Ve druhé části využil dvojnásobnou přesilovku Roman Červenka a Češi se vrátili do zápasu, třígólové vedení ale Tre Kronor vrátil po nádherné kombinaci Leo Carlsson. Ve třetí periodě opět vrátil hosty na dostřel Michael Špaček, ale Filip Forsberg přes celé hřiště rozhodl o tom, že se Švédové podívají do bojů o medaile.
KOHO SLEDOVAT?
Lucas Raymond je odchovancem göteborské Frölundy a už čtyři roky válí v organizaci Detroit Red Wings. Jeho bodový přísun se v posledních třech letech zvyšuje a letos už se dostal na 80 bodů, vloni navíc dal 31 gólů. Zahrál si také na Four Nations. Na šampionátu má zatím bilanci 4+6, když dvěma brankami sestřelil Čechy.
William Nylander je nejčerstvější posilou Švédů pro vyřazovací fázi. V NHL se vypracoval v jednu z hlavních útočných es Toronta, když v posledních čtyřech sezonách překonal hranici osmdesáti bodů. V letošním play off zaznamenal bilanci 6+9 za 13 duelů. Ve čtvrtfinále se sice bodově neprosadil, ale byl hodně cítit.
SESTAVA Z MINULÉHO UTKÁNÍ
Markström (Ersson) – Brodin, Sandin, Andersson (C), Edvinsson, Larsson, Pettersson, Gustafsson – Nylander, Karlsson, Raymond – Forsberg, Backlund (A), Lindholm – Johansson, L. Carlsson, Zibanejad (A) – Heineman, Lundeström, Wennberg – Frödén.
Krásné sobotní odpoledne z Avicii Arény, kde se v rámci prvního semifinále utkají favorizovaní Švédové s Američany, jejichž výkony mají vzestupnou tendenci. Kdo se na jedinou výhru přiblíží titulu mistrů světa?
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:20.
Postranní panel
Reklama