Berlínský maraton ovládli etiopští běžci, favorit Bekele byl třetí

Berlín

Berlínský maraton vyhráli etiopští běžci Guye Adola a Gotytom Gebreslaseová, která na královské vytrvalecké trati debutovala. S třetím místem se musel spokojit jejich favorizovaný krajan Kenenisa Bekele. Devětatřicetiletý dvojnásobný vítěz závodu chtěl útočit na tři roky starý světový rekord Keňana Eliuda Kipchogeho z Berlína 2:01:39. Při předloňském triumfu chyběly Bekelemu k rekordu dvě sekundy.

Etiopan Guye Adola v cíli berlínského maratonu, který dokončil na prvním místě.

Teplé počasí však hon na rekordní časy zhatilo, i když nejlepší muži zvládli první polovinu závodu za 1:00:48, což byl nejrychlejší mezičas v historii. Nastolené tempo však nedokázali udržet.

Adola vyhrál za 2:05:45. "V tom horku mi přišlo, že mi nohy v botách hoří," uvedl Etiopan, který vylepšil druhé místo z roku 2017, kdy v Berlíně debutoval v maratonu skvělým výkonem 2:03:46. Gebreslaseová zaběhla čas 2:20:09. Oba vítězové obdrželi prémii 20.000 eur.

Vítězný muž berlínského maratonu Guye Adola.

Po loňském roce, kdy se kvůli koronavirové pandemii neběželo, se vydalo na trať Berlínského maratonu téměř 25 tisíc účastníků.