Hlavní obsah

Letošní sezona v Pardubicích bude delší a s novými dostihy

3. 3. 2023 13:03

Letošní sezona v Pardubicích bude delší a s novými dostihy. Navýší se také dotace některých dostihů, celkem o 1,5 milionu korun. Změní se i systém kvalifikací na Velkou pardubickou, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Dostihového spolku Kateřina Anna Nohavová.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Hegnus s žokejem Lukášem Matuským míří do cíle Velké pardubické.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Pardubická sezona dosud začínala tradičně 8. května, letos první koně na zdejší dráhu vyběhnou již 16. dubna. Dostihový spolek podle Nohavové vyslyšel přání realizačních týmů i Jockey Clubu a sezonu zahájí dříve, poběží se rovinové dostihy a dostihy přes proutěné překážky.

"První velký cross zůstává součástí květnového mítinku. Úvodní cross country Koroka, pojmenovaná po několikanásobném vítězi Velké pardubické, se poběží v tradičním termínu 8. května," uvedl ředitel spolku Jaroslav Müller. Kromě dřívějšího zahájení sezony bude i pozdější konec. Závěrečný mítink je plánovaný na 12. listopadu. Mění se také organizace a struktura mítinků. Loňské páteční "předehry" sobotních dostihových dnů se promění ve standardní mítinky v dubnu a v srpnu.

Velké změny nastanou v kvalifikačnímu seriálu Velké pardubické. Ten zůstává čtyřdílný, ale červnová kvalifikace se z něj bude vymykat. Změní se distance, a tedy i kurz dostihu, a navýší se výhry na jeden milion korun. "Chtěli jsme dát zejména zahraničním stájím možnost poznat naše závodiště, vyzkoušet si dráhu a překážky dříve než při Velké pardubické a naučit koně připravované v zahraničí běhat a skákat u nás. Nicméně výhody to má i pro tuzemské stáje, i ony můžou vyhrát zajímavější peníze a uspokojit své potřeby," uvedl Müller.

Dotace budou navýšené také u ostatních kvalifikací, ze 400.000 na půl milionu korun. Stejná úprava se týká i Ceny Vltavy, která je součástí nedělního mítinku Velké pardubické.

Mění se rovněž kvalifikační klíč pro start ve Velké pardubické. Koně musí absolvovat jeden ze čtyř kvalifikačních dostihů v Pardubicích, podmínkou je ale dokončení dostihu na dotovaném místě, nebo maximálně s odstupem 20 vteřin od času vítěze. Podmínky lze splnit také v dostihu seriálu Crystal Cup nebo absolvováním obdobného dostihu na tratích v Irsku, Anglii, Francii a Itálii. Vítěz loňského ročníku Velké pardubické má nárok startovat bez kvalifikace.

Z karlovarského závodiště se do Pardubic stěhuje prestižní rovinový dostih. Cena zimní královny je vypisovaná pro dvouleté klisny a v pardubickém programu je zařazena do sobotní části velkopardubického mítinku.

Reklama