Hlavní obsah

Adamovská vyhrála SP v lezení na obtížnost v Brianconu, Stráník má další bronz

18. 7. 2021 21:57

Senzační úspěch! Dvacetiletá Eliška Adamovská vyhrála při své premiéře ve finále závod Světového poháru v lezení na obtížnost ve francouzském Brianconu a je první českou ženskou medailistkou v této disciplíně v seriálu. Martin Stráník získal stejně jako v úterý v Chamonix bronz. Opět tak využil absence některých lezců včetně úřadujícího mistra světa Adama Ondry, kteří se připravují na olympijské hry.

Foto: facebook Českého horolezeckého svazu, Facebook

Eliška Adamovská vyhrála při své premiéře ve finále Světový pohár v lezení na obtížnost v Brianconu.Foto: facebook Českého horolezeckého svazu, Facebook

Článek

Adamovská loni v listopadu v Moskvě získala bronz na mistrovství Evropy v olympijské kombinaci a stříbro v obtížnosti. Ve stejné disciplíně se dnes poprvé ve Světovém poháru dostala do finále a v něm všech sedm soupeřek předčila. Získala tak nejcennější medaili v kariéře.

"Vůbec tomu nemůžu uvěřit. Mám pocit, že je to sen," řekla rodačka z Havířova v přenosu světové federace IFSC z finále. Společně se Stráníkem se postarali v Brianconu o to, že po 18 letech mělo české sportovní lezení zastoupení ve finále mužů i žen na Světovém poháru v disciplíně obtížnost. Mezi muži v neděli dominoval Ital Stefano Ghisolfi.

Foto: Monika Brkalová

Eliška Adamovská ve finále MSJ v lezení na obtížnost v italském Arcu. (archivní foto)Foto: Monika Brkalová

Zatímco Ondra patří dlouhodobě ke světové špičce a bude favoritem i olympijské premiéry v Tokiu, Stráník si v úterý v Chamonix zajistil poprvé v obtížnosti světovou medaili. Adamovská dnes navázala na zatím poslední finálovou účast Terezy Kysilkové z roku 2003.

SP ve sportovním lezení v Brianconu (Francie) - obtížnost:
Muži:
1. Ghisolfi (It.)
2. Fakirjanov (Rus.)
3. Stráník (ČR)
...v kvalifikaci 48. Volf, 63. Cink, 65. Vopat (všichni ČR).
Průběžné pořadí (po 4 z 6 závodů):
1. Ghisolfi 291
2. Bailey (USA) 255
3. Lehmann (Švýc.) 199
...6. Stráník 158,87
26. Ondra (ČR) 40.
Ženy:
1. Adamovská (ČR)
2. Grossmanová (USA)
3. Lukanová (Slovin.)
...v kvalifikaci 34. Smetanová, 55. Novotná (obě ČR).
Průběžné pořadí (po 4 z 6 závodů):
1. Grossmanová 231
2. Rogoraová (It.) 223
3. Lukanová 218
...6. Adamovská 162
55. Smetanová 1,62

Reklama

Související témata: