Hlavní obsah

Moderní pětibojaři po vyřazení parkuru požadují, aby odstoupilo vedení

6. 11. 2021 13:07

Přes 650 moderních pětibojařů podepsalo dopis, který žádá současné vedení Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM) k rezignaci. Jejich žádost je reakcí na čtvrteční vyřazení parkuru z programu tohoto sportu počínaje olympijským cyklem s vrcholem v Los Angeles v roce 2028. Rozhodnutí už dříve kritizovali i čeští pětibojaři v čele s olympijským vítězem z Londýna Davidem Svobodou.

Foto: Filip Komorous

Rozhodnutí UIPM dříve zkritizoval také český olympijský vítěz David Svoboda.Foto: Filip Komorous

Článek

„Jako současní i bývalí moderní pětibojaři jsme šokováni rozhodnutím výkonného výboru vyřadit parkur. Jednomyslně vyjadřujeme nedůvěru v předsedu i celý výkonný výbor,“ píše se v dopise, který podepsala také řada olympijských medailistů. Podle nich potřebuje federace nové vedení, které bude hájit dlouhodobé zájmy sportu i sportovců a bojovat o udržení pětiboje v programu OH.

Návrh inovativní komise vzniklé v roce 2018 je podle UIPM výsledkem dlouhodobějších diskusí spojených s parkurem jako problematickou disciplínou. Jeho výměna by navíc dala možnost startovat v plnohodnotném pětiboji i mládežnickým kategoriím, protože v nich se na koni nyní nezávodí.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

Foto: Filip Komorous/ČSMP

Český reprezentant Jan Kuf při olympijské soutěži moderních pětibojařů v Tokiu.Foto: Filip Komorous/ČSMP

Soutěž pod pěti kruhy byla dlouho pětidenní, od Atlanty 1996 byl program zhuštěn do jednoho dne. Na příštích hrách v Paříži by sportovci měli stihnout plavání, šerm, parkur a kombinovaný běh se střelbou v novém formátu během pouhých 90 minut.

Volby do výkonného výboru UIPM se mají konat na konci listopadu. Dosavadní předseda Němec Klaus Schormann je v jejím čele od roku 1993.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •