Článek
„Horolezkyně spadla z výšky mezi táborem I a táborem II. Zpočátku bylo hlášeno, že nehoda byla způsobena explozí kyslíkové láhve. Její kolegové po návratu do základního tábora později potvrdili její smrt. K nehodě došlo poblíž základního tábora Bunar v okrese Diamer,“ uvedl server pamirtimes.net.
„Mezi táborem C1 a C2 se kyslík běžně nepoužívá. V téhle výšce nosí láhve obvykle šerpové, horolezci je takhle nízko zkrátka nevyužívají,“ řekl horolezec Jan Trávníček, jenž dlouhodobě působí v Nepálu a stanul rovněž na vrcholu K2 (8611 metrů), pro web Aktuálně.cz.
Klara Kolouchova, the first Czech mountaineer to summit the three highest peaks in the world—Mount Everest, K2, & Kanchenjunga—died Thursday while climbing the 8,125-meter #NangaParbat in northern #Pakistan. Klara was 46. Organizers reported that recovery efforts were ongoing to… pic.twitter.com/phjBMYeA3o
— Ayaz Gul (@AyazGul64) July 3, 2025
„I proto nám ta prvotní informace o výbuchu neseděla. Při takových událostech je navíc důležité si uvědomit, že často pocházejí z jednoho jediného zdroje, takže je na místě brát je s rezervou. Nikdy jsme o podobném incidentu neslyšeli. Je možné, že explodovala třeba vařičová bombička. V každém případě je ten důvod velmi nejistý a nejasný,“ dodal.
Jakmile bude přesně lokalizováno místo neštěstí, pro tělo vyjedou záchranné složky v čele s vrtulníkem.
Kolouchová byla součástí horolezecké expedice, která dosáhla základního tábora Bunaru 17. června. Doprovázel ji její manžel a pět členů týmu.
Pražská rodačka byla mezinárodně uznávanou horolezkyní, která v roce 2007 zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest, a to jako první Češka. Everest pokořila už v roce 1999 Renata Chlumská, která je švédskou horolezkyní českého původu. Protože Chlumská nežije v Česku, bývá za první Češku na Everestu považována právě Kolouchová. V roce 2019 stanula Kolouchová jako první česká žena také na vrcholu K2, druhé nejvyšší hory světa. Kančendžengu zdolala v roce 2019 a loni rovněž s použitím kyslíku další himálajskou osmitisícovku Annapurnu.
V Himálaji už zahynula řada českých horolezců
24. května 1976 - Prvním Čechem, který stanul na vrcholu osmitisícovky, byl Karel Schubert na nepálském vrcholu Makalu (8463 metrů). Při sestupu však tragicky zahynul.
16. října 1984 - Při sestupu z Mount Everestu (8848 metrů) zahynul Jozef Psotka, jenž se o den dříve stal spolu se Zoltánem Demjánem prvním Čechoslovákem na vrcholu nejvyšší hory světa.
17. října 1988 - Při expedici na Mount Everest zahynuli čtyři českoslovenští horolezci Jaroslav Jaško, Peter Božík, Dušan Becík a Jozef Just, v té době výkvět slovenského horolezectví.
10. května 2006 - Při pokusu o zdolání čtvrtého nejvyššího himálajského vrcholu Lhoce (8516 metrů) zahynul Pavel Kalný.
16. května 2007 - Při výstupu na Mount Everest přišel o život Libor Kozák, jenž zemřel v táboře ve výšce 8300 metrů nad mořem.
8. srpna 2007 - Během cesty početné české výpravy na vrcholy Gašerbrumu I a II zahynul Jiří Daněk.
27. dubna 2009 - Při pokusu o zdolání desáté nejvyšší hory světa Annapurny zemřel Martin Minařík.
19. května 2009 - Při výstupu na Mount Everest zahynul Věslav Chrzaszcz, který chtěl spolu s Milanem Pěgřímkem zdolat nejvyšší horu světa bez kyslíkových přístrojů.
22. května 2012 - Při expedici na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce zahynul Milan Sedláček.
31. července 2012 - Zuzana Hofmannová, která v 80. letech patřila ke světové špičce ženského horolezectví, vystoupila jako první Češka na 8047 metrů vysoký vrchol Broad Peaku. Při sestupu zahynula.
10. srpna 2013 - V Himálaji zemřel předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. S Markem Holečkem se v Pákistánu pokoušeli o prvovýstup jihozápadní stěnou na Gašerbrum I.
3. července 2025 - Horolezkyně Klára Kolouchová, která jako první Češka zdolala tři nejvyšší vrcholy světa Mount Everest, K2 i Kančendžengu, zahynula při pokusu zdolat pákistánskou horu Nanga Parbat na západním konci pohoří Himálaj.