Hlavní obsah

Dostihový vrchol sezony na dohled. Vše o Velké pardubické 2023

Dnes 0:00Aktualizováno Dnes 13:54

Již ve svém 133. ročníku se letos představí nejslavnější tuzemský dostihový závod Velká Pardubická steeplechase. Jezdecká špička se sjede do pardubického závodiště v tradičním termínu druhé říjnové neděle, která letos vychází na 8. října. Podrobnosti o jednom z nejtěžších závodů starého kontinentu najdete na Sport.cz.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Žokej Jaroslav Myška na koni Imphal na Taxisově příkopu během 132. ročníku dostihového závodu Velká pardubická.

Článek

Pozici obhájce letos plní hnědák Mr Spex, kterého v loňském roce vedl Lukáš Matuský pod taktovkou trenéra Luboše Urbánka ze stáje Lokotrans. Na seznamu startovní listiny najdeme také jejího předloňského vítěze a loni stříbrného Talenta, nechybí ani bronzový Sacamiro.

Dle informací pořadatelů, kteří monitorují průběžné kvalifikační závody, bude dalším možným adeptem na vítězství kůň, jehož dosavadní kariéru provázela častá zranění. Avšak v letošní sezóně prohrál vinou uvolněného sedla pouze v jediném závodě, kterým bylo poslední kvalifikační kolo právě na Velkou pardubickou. Jedná se o hnědáka Lodgiana Whistlea ze stáje Josefa Váni staršího, kterého osedlával český rekordman v počtu překážkových vítězství Josef Bartoš.

Program Velké pardubické 2023

Za označením Velká pardubická se skrývá několik závodů, které jsou pro fanoušky jezdectví připraveny v průběhu celého víkendu 7. a 8. října. Samotným vrcholem je pak „133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou“, jejíž start je naplánován na 16. hodinu. Podrobný časový harmonogram budeme aktualizovat.

Los a startovní listina Velké pardubické 2023

Startovní listina Velké pardubické 2023
Startovní čísloKůňTrenér
1Jet FighterPeter Maher
2Alpha MalePeter Maher
3SacamiroEva Petříková
4Lodgian WhistleJosef Váňa st.
5LombarginiJosef Váňa st.
6Dulcar de SivolaVendula Jirčáková
7Royal GinoMarián Štangel
8PlayerLenka Kvapilová
9ZataroStanislav Popelka
10StarHana Kabelková
11ArganoMartin Liška
12StukeRadek Holčák
13Mr SpexLuboš Urbánek
14TalentHana Kabelková
15Santa KlaraJosef Váňa ml.
16ImphalStanislav Popelka
17KaiserwalzerJaroslav Brečka
18GodfreyDalibor Török

Na startovní listině se aktuálně nachází nakonec 18 z 21 přihlášených koní. Těm byla 27. září vylosována pořadová čísla. Obhájce titulu Mr Spex získal snad „šťastnou“ třináctku.

Elitního závodu se mohou účastnit jen ti nejlepší z nejlepších. Nutné je proto zdolat kvalifikační podmínky nebo vyhrát předchozí ročník. Kůň se na prestižní akci může kvalifikovat pomocí čtyř dostihů, které se konají mezi měsíci květnem a září. Stejně tak je možné podmínky splnit díky závodům Crystal Cup, steeplechase a steeplechase cross country, které měří nejméně 4800 m a konají se v Irsku, Anglii, Francii nebo Itálii.

Vstupenky na Velkou pardubickou

Nejslavnější z českých dostihových závodů nabízí skvělou podívanou a je nevšedním zážitkem, jak pro zaryté fanoušky jezdeckého sportu, tak pro širokou veřejnost.

Cena vstupenek začíná na přívětivé částce 400 Kč, snížené vstupné 200 Kč je připraveno pro studenty a seniory. Výhodný je pak rodinný balíček pro 2 dospělé a až 3 děti v hodnotě 1100 Kč. Oproti tomu lístky do nejlepších sektorů, které kromě exkluzivních míst nabízejí také catering, stojí 4500 Kč. Pořídit vstupenky na Velkou pardubickou je možné přes oficiální prodejní portál akce. Lístky budou připravené také na místě, avšak za zvýšenou cenu.

Kde sledovat Velkou pardubickou

Již tradičním zprostředkovatelem přímého přenosu z Velké pardubické je Česká televize díky svému programu na ČT Sport. Dílčí přenosy také nabízejí jednotlivé sázkové kanceláře, obvykle je však sledování online streamu podmíněno registrací či vsazením minimální částky.

Odměny na Velké pardubické

Prize money
1. místo2 000 000 Kč
2. místo1 100 000 Kč
3. místo700 000 Kč
4. místo500 000 Kč
5. místo350 000 Kč
6. místo200 000 Kč
7. místo150 000 Kč

Sedm nejlepších koní, respektive jejich stájí, si v letošním roce mezi sebou rozdělí celkovou částku 5 milionů korun. Největší porci z prize money v hodnotě 2 milionů si ukrojí vítězný kůň, pro prvního mezi poraženými je připraveno 1,1 milionů. Třetí nejlepší závodník pak odejde s 700 000 Kč.

Reklama