Světová šestka vyfasovala na Australian Open debakl. Djokovič nezaváhal

Srbský tenista Novak Djokovič zvládl ve druhém kole Australian Open vyrovnaný duel s domácím Alexeiem Popyrinem a po výhře 6:3, 4:6, 7:6, 6:3 dál v Melbourne útočí na 11. titul. S turnajem se už naopak rozloučila Tunisanka Uns Džábirová. Světová šestka a loňská finalistka Wimbledonu prohrála s šestnáctiletou Ruskou Mirrou Andrejevovou 0:6, 2:6. Pokračuje vítězka US Open Cori Gauffová, která porazila krajanku Caroline Dolehideovou 7:6, 6:2. Mezi muži uspěl čtvrtý nasazený Ital Jannik Sinner, jenž zvítězil nad Nizozemcem Jesperem De Jongem třikrát 6:2.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Mirra Andrejevová vyřadila světovou šestku.Video: sntv

Vítěz 24 grandslamových titulů Djokovič získal nad Popyrinem úvodní set za 39 minut, ve druhém se ale dostal po ztrátě podání ve čtvrtém gamu do problémů. Za stavu 5:3 sice soupeře na servisu nepustil k žádnému setbolu a brejk smazal, vzápětí ale přišel znovu o podání a Australan k radosti bouřlivého publika vyrovnal.

Do problémů se šestatřicetiletý rodák z Bělehradu dostal i ve třetí sadě, v níž čelil za stavu 4:5 čtyřem setbolům, všechny ale dokázal odvrátit. V tie-breaku pak zvítězil 7:4 a ve čtvrté sadě už soupeře do šance nepustil. Popyrin sice v devátém gamu ještě při svém podání odvrátil tři mečboly, v další hře už ale na pátý pokus kapituloval.

„Jeden a půl setu byl lepším hráčem. Měl jsem štěstí, že jsem ten jeden game ve třetím setu vyhrál,“ uznal Djokovič v rozhovoru na kurtu po tvrdě vybojovaném postupu. „Já jsem nehrál svůj nejlepší tenis, pořád trochu hledám formu. V prvních kolech ale často hrajete proti soupeřům, kteří nemají co ztratit. I tak jsem ale našel cestu, jak ve čtyřech setech vyhrát. A to se počítá,“ dodal.

Novak Djokovič přijímá gratulace k postupu do třetího kola

Devětadvacetiletá Džábirová dohrála ve 2. kole v Melbourne podruhé za sebou, vloni podlehla ve stejné fázi Markétě Vondroušové. Pod zataženou střechou Arény Roda Lavera zahrála jen devět vítězných míčů a udělala 24 nevynucených chyb. Loňská finalistka juniorského Australian Open Andrejevová se při svém debutu v hlavní soutěži dostala už do 3. kola, v němž narazí na Francouzku Diane Parryovou.

„Před zápasem jsem byla opravdu nervózní, protože mě Uns a její způsob hry vždy inspiroval,“ řekla na kurtu Andrejevová. „Než jsem začala hrát na okruhu WTA, vždy jsem její zápasy sledovala a brala si z nich příklad. Teď jsem měla šanci proti ní hrát,“ doplnila.

Turnajová čtyřka a čerstvá vítězka turnaje v Aucklandu Gauffová vyhrála i sedmý zápas v sezoně. Proti krajance Dolehideové sice promarnila v prvním setu vedení 4:1 a za stavu 5:6 doháněla manko brejku, díky zvládnutému tie-breaku v poměru 7:2 se ale nakonec ujala vedení.

Ve druhé sadě už byla Gauffová na servisu stoprocentní a po dvou brejcích využila čtvrtý mečbol. Příště vyzve další Američanku Alycii Parksovou, která zdolala přemožitelku Sáry Bejlek z úvodního kola Kanaďanku Leylah Fernandezovou.