Macháč si z legendy nic nedělal a nepovolil Murraymu ani set. Postoupil i Lehečka

Tomáš Macháč vyřadil na turnaji v Marseille bývalou světovou jedničku a trojnásobného grandslamového vítěze Andyho Murrayho. První vzájemný souboj s šestatřicetiletý Britem, jenž má také dvě olympijská zlata, vyhrál o třináct let mladší český tenista ve dvou setech 7:5 a 6:4. Vstupní zápas zvládl po velkém obratu i Jiří Lehečka, který porazil někdejší světovou sedmičku Davida Goffina z Belgie 3:6, 7:5, 6:2.

Tomáš Macháč na archivním snímku

Murray, jemuž prodloužila kariéru před pěti lety operace kyčelního kloubu, prohrál i čtvrtý letošní zápas. Od začátku sezony neuspěl v Brisbane, na Australian Open ani v Montpellier a Macháč mu nedovolil černou sérii přerušit.

Česká dvojka naopak na grandslamu v Melbourne došla do třetího kola a po úspěšné australské misi slavila o víkendu s daviscupovým týmem vítězství nad Izraelem, byť zasáhla jen do čtyřhry.

„Je skvělé si moct zahrát proti takové legendě a vítězství je pro mě bonus,“ řekl Macháč v rozhovoru na kurtu. „Věděl jsem, že musím bojovat za každého stavu, protože Andy otočil hodně zápasů, i když třeba čelil mečbolům. Maximální koncentrace mě dovedla k vítězství,“ dodal.

Ve druhém kole čeká Macháče šestý nasazený Ital Lorenzo Musetti. Dnes večer se v Marseille představí ještě Jiří Lehečka proti Davidu Goffinovi z Belgie.

Lehečka otočil duel s Goffinem

Dvaadvacetiletý Lehečka na Goffina vyzrál ve třetím vzájemném utkání poprvé. Dlouho ale tahal osmý nasazený hráč za kratší konec a první brejkbol si vypracoval až po odvrácení mečbolu, který si o jedenáct let starší a o 102. míst v žebříčku hůře postavený soupeř vypracoval ve druhém setu za stavu 5:2. Zvládnutí kritického momentu ale Lehečku nakoplo a po velkém obratu si dohromady pěti vítěznými gamy vynutil rozhodující set.

V něm jeho nabytá převaha pokračovala, znovu se mu povedla šňůra pěti vyhraných her, ale s ukončením zápasu měl ještě potíže. Při soupeřově podání za stavu 5:1 promarnil dva mečboly, než při vlastním servisu celkově čtvrtou možnost po hodině a 53 minutách využil. Dalším soupeřem 32. hráče světa a vítěze lednového turnaje v Adelaide bude Francouz Arthur Rinderknech.

Gaston (Fr.) - Shapovalov (Kan.) 7:5, 1:6, 6:3
Korda (USA) - Grenier (Fr.) 6:3, 2:6, 7:6 (7:3)

Nosková dohrála na turnaji v Abú Zabí už v prvním kole

Devatenáctiletá česká tenistka Linda Nosková skončila na turnaji v Abú Zabí už v prvním kole. Čtvrtfinalistka lednového Australian Open prohrála 3:6, 6:3 a 3:6 se Sarou Sorribesovou ze Španělska.

Nosková po ztrátě první sady sice dokázala vyrovnat, ale k postupovému obratu už zápas nedotáhla. V rozhodujícím setu ztratila podání, Sorribesová výhodu využila a ve druhém kole nastoupí proti další Češce - turnajové čtyřce Barboře Krejčíkové.

Abú Zabí bylo pro Noskovou prvním startem od Australian Open, kde si výrazně vylepšila osobní maximum na grandslamech. Ve Spojených arabských emirátech si účast v hlavní soutěži musela vybojovat v kvalifikaci.

Tenisový turnaj žen v Abú Zabí (tvrdý povrch, dotace 922.573 dolarů):
Dvouhra - 1. kolo:
Sorribesová (Šp.) - NOSKOVÁ (ČR) 6:3, 3:6, 6:3.
Collinsová (USA) - Ósakaová (Jap.) 7:5, 6:0
Bucsaová (Šp.) - Wang Sin-jü (Čína) 5:7, 6:0, 6:3
Linetteová (Pol.) - Ealaová (Fil.) 7:6 (7:4), 6:1
Čtyřhra - 1. kolo:
BOUZKOVÁ, Sorribesová (4-ČR/Šp.) - Babosová, Zvonarevová (Maď./Rus.) 6:7 (7:9), 6:1, 10:7

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.