Článek
Podobně jako v atletice, lyžování či boxu má test za cíl ověřit, že tenistky nemají tzv. gen SRY, jenž je u lidí určující pro muže. Pokud bude výsledek pozitivní, musí dotyčné ženy absolvovat další lékařská vyšetření, než případně získají povolení hrát.
Od roku 2024 do pondělka platilo, že tenistky mohly hrát, pokud u nich hladina testosteronu nepřesáhla za poslední dva roky určitou hranici.
Jakmile novinka vešla v platnost, zejména na sociálních sítích se rozšířily negativní hlasy, převážně od mužů, že jde o invazivní testování. Dokonce se objevily komentáře, které mluví o diskriminaci.
To nenechalo chladným Martinu Navrátilovou, která dotyčným jedincům nabídla svůj zcela opačný pohled. „WTA podporuje všechny hráčky. Jako ženy. Neexistuje nic jako invazivní transfobní test - stačí jednorázový stěr z tváře - trvá to tři sekundy. Chápete? Tenisté mohou hrát v mužských turnajích, ať se už identifikují jakkoliv. Jednoduché,“ reagovala vítězka 18 grandslamových turnajů.
„Není to sběr dat. Na stěru z tváře není nic transfobního. A pokud si myslíte, že je to invazivní, zkuste se vyčůrat před cizím člověkem,“ narážela na častý jev při dopingových kontrolách.
Debatu pak ukončila rázně, když se jí jeden z mužů zeptal, zda test už také podstoupila. „Ano, podstoupila. Stejně jako všechny ostatní sportovkyně, dokud nebyl zrušen, myslím, že to bylo kolem olympiády v roce 2000. Teď ho znovu spouštíme nejen na úrovni WTA, ale také pro olympiádu. Doufejme, že se rozšíří dál. Není důvod, aby v ženských sportech byla mužská těla.“
Mezinárodní olympijský výbor už v březnu odsouhlasil, že absolvování testu s negativním výsledkem bude podmínkou účasti v ženské kategorii na olympijských hrách v Los Angeles 2028.










