Hlavní obsah

Nominace českých tenistů do Tokia je jasná, překvapivě chybí Muchová

21. 6. 2021 11:54Aktualizováno 21. 6. 2021 12:03

Na olympijském turnaji budou reprezentovat český tenis pouze ženy. Na základě pořadí v redukovaném žebříčku a pravidel Mezinárodní tenisové federace (ITF) mohou hrát v Tokiu ve dvouhře Karolína Plíšková, Petra Kvitová, Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová. Do čtyřhry jsou nahlášeny páry Krejčíková s Kateřinou Siniakovou a Plíšková s Vondroušovou. Nominaci si vybojoval také Jiří Veselý, ale účasti se vzdal. Mužský zástupce bude pod pěti kruhy chybět poprvé od opětovného zařazení tenisu do olympijského programu v Soulu 1988.

Foto: Sarah Meyssonnier, Reuters

Barbora Krejčíková na olympiádě chybět nebudeFoto: Sarah Meyssonnier, Reuters

Článek

Vedení Českého tenisového svazu dnes odeslalo pětici jmen Českému olympijskému výboru. "Fakticky jsme pouze předali dále nominaci tak, jak ji sestavila a určila Mezinárodní tenisová federace. Není v kompetenci národních svazů jakkoli jména měnit," uvedl šéftrenér svazu Jan Stočes v tiskové zprávě.

Olympijská tenisová kvalifikace byla ukončena minulý týden po antukovém Roland Garros. Na hrách pod pěti kruhy mohou startovat ve dvouhře maximálně čtyři ženy a čtyři muži z jedné země. Ve čtyřhře maximálně dva páry.

Účast měly jistou světová desítka Plíšková, jedenáctka Kvitová a díky senzačnímu titulu na French Open se do nominace dvouhry dostala k 14. červnu patnáctka Krejčíková.

Místo Muchové Vondroušová

V pořadí dvouhry WTA v době uzávěrky sice Vondroušová klesla na 41. místo a byla až pátou nejlepší Češkou za Karolínou Muchovou, ale podle ITF mohla i kvůli koronaviru a o rok odložené olympiádě využít tzv. zmraženého žebříčku. Ten měla kvůli poraněnému zápěstí v druhé polovině roku 2019, v němž hrála finále French Open, a proto je pro Tokio výše než Muchová.

Foto: Christophe Ena, ČTK/AP

Česká tenistka Karolína Muchová v zápase 3. kola French Open.Foto: Christophe Ena, ČTK/AP

"Podle pravidel ITF má v nominaci přednost tzv. zmražený žebříček před aktuálním. Proto je v nominaci Markéta Vondroušová, přestože Karolína Muchová je před ní a převládá expertní názor, že v nominaci by s ohledem na výsledky a aktuální formu měla být spíše ona. Jak jsme však ověřili na úrovni vedení ITF, jakákoli změna nominace není možná," uvedl Stočes.

"Samozřejmě mě mrzí, že jsem se nedostala do nominace na olympiádu. Byla jsem připravená reprezentovat jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře, a opravdu jsem se těšila. Ale nezbývá než respektovat pravidla Mezinárodní tenisové federace a českému týmu budu aspoň na dálku fandit," uvedla letošní semifinalistka Australian Open Muchová v tiskové zprávě.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Jiří Veselý na turnaji v Prostějově.Foto: Luděk Peřina, ČTK

Veselý se účasti vzdal

Jediným českým tenistou v Tokiu mohl být Veselý. České jedničce se v současnosti příliš nedaří a vedení svazu se z olympiády omluvil. "Po jarním souboji s covidem se necítím v takovém herním a fyzickém stavu, abych absolvoval náročný olympijský turnaj," řekl Veselý.

Před pěti vybojovali tenisté v Riu de Janeiro tři bronzy - Kvitová ve dvouhře, Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou ve čtyřhře a Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem ve smíšené čtyřhře.

Která z českých tenistek má podle vás největší šanci na zisk olympijské medaile ve dvouhře?
Petra Kvitová
36 %
Karolína Plíšková
3 %
Barbora Krejčíková
56 %
Markéta Vondroušová
2,2 %
Kateřina Siniaková
2,8 %
Celkem hlasovalo 13097 čtenářů.

Reklama

Sdílejte článek
Eurosport Bartyová - Collinsová dnes 09 : 30
20220129T09 : 30:00+0100
Bartyová vs. Collinsová
Bartyová vs. Collinsová
Bartyová
Collinsová
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •