Hlavní obsah

GLOSA: Z kloubů vymknutý Wimbledon vracel do 'normálu' aspoň Djokovičův triumf

10. 7. 2022 22:20

Na turnaj, který se rád kasá svými tradicemi, bylo těch letošních novinek až moc. Absence Rogera Federera (poprvé od roku 1998), ale také volné neděle, kvůli níž přišel Wimbledon o nejhektičtější tenisový den v roce: neboli všeobecně oblíbené 'šílené pondělí' se 16 osmifinálovými duely mužské a ženské dvouhry. Puristy asi úplně nenadchl ani tie break v páté sadě hraný do deseti bodů. Ale budiž.

Foto: ČTK/AP/Alastair Grant

Novak Djokovič potvrdil svoji nadvládu nad Wimbledonem.Foto: ČTK/AP/Alastair Grant

Článek

Tou klíčovou změnou byl zákaz startu tenistů a tenistek z Ruska a Běloruska kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu, což znamenalo mj. vynucenou nepřítomnost mužské jedničky Daniila Medveděva a ženské šestky Aryny Sabalenkové.

Zda to mělo zamýšlený efekt, je otázkou, když si třeba deblistka Natela Dzalamidzeová narychlo měnila ruské občanství na gruzínské, aby v All England Clubu mohla nastoupit. A Vévodkyně z Cambridge nakonec stejně předávala talíř za triumf v ženské dvouhře rodačce z Moskvy Jeleně Rybakinové, toho času ovšem reprezentující Kazachstán.

Spor pořadatelů s profesionálními asociacemi WTA a ATP nakonec přinesl novinku nejkřiklavější, kvůli které je, slovy experta Sport.cz Jana Kukala, v pořadí světových žebříčků 'pěknej bordel'. Letos žádné udělované body a v pondělí hezky odečty za loňský rok.

Novaka Djokoviče tak po sedmém wimbledonském triumfu najdeme v novém vydání mužského rankingu na sedmém místě... Letošní čtvrtfinalisty Chilana Cristiana Garina a Belgičana Davida Goffina čeká sešup shodně o 13 míst. Čtvrtfinalista z roku 2021 Maďar Marton Fucsovics pak kvůli bezprecedentnímu rozhodnutí dokonce klesne o takřka 40 příček a málem vypadne z první stovky, což bylo předmětem jeho rozhořčení už před začátkem turnaje. Loňský postup do finále ostatně odnese vypadnutím z top 10 i Karolína Plíšková...

Návratem k normálu v téhle rozjitřené a nejisté době je tak aspoň Djokovičova fazóna. Pětatřicetiletý Srb si po zákazu startu v Melbourne a porážce s Nadalem v Paříži znovu přišel pro klíče od wimbledonské pokladnice. Nemusíte mít Djokoviče v lásce, přesto je 21. grandslamový titul pro fitness krále současného tenisu známkou aspoň částečné normalizace tenisových poměrů.

Vládce povečeřel kousek trávy z milovaného kurtu a slaví triumfální comeback. Jen to z pohledu na světový žebříček prozatím nepoznáte.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?