Hlavní obsah

Revoluce ve Wimbledonu! Zavedl genderově neutrální toalety a fanoušci se bouří

Téma transgender osob v poslední době rezonuje sportovním světem. Sportovní federace upravují pravidla pro jejich start v klasických kategoriích či vytvářejí kategorie speciální. Nyní se do horkého tématu zapojil i slavný Wimbledon, který letos poprvé odhalil toalety pro genderově neutrální osoby. A někteří fanoušci se proti této inovaci bouří, prý jde o porušení tradic.

Foto: Hannah Mckay, Reuters

Wimbledon 2022. Ilustrační foto. Foto: Hannah Mckay, Reuters

Článek

Travnatý grandslam je považován za ten nejprestižnější ze všech. Pravidelně jej navštěvují členové britské královské rodiny, je na něm předepsaný povinný dress code a vůbec se pojí s mnoha různými tradicemi. Jenže letos došlo k mnoha změnám, které se u fanoušků shledávají s nepochopením.

Nejprve pořadatelé rozhodli, že na tabuli vítězů už ženy nebudou označeny titulem „paní" a „slečna" a příjmením, zatímco muži byli označováni vždy jen jménem. All England Club změnu tradice, která trvala téměř 140 let, odůvodnil cílem modernizovat turnaj. Rozhodčí ženy jako slečny a paní neoslovují už od roku 2019.

Další změnou je to, že vdané vítězky se budou zapisovat rodným, nikoli vyvdaným jménem manžela, jak tomu bylo například v roce 1981 u Chris Evertové, která byla zapsána jako vítězka pod jménem „J.M. Lloydová".

A přišla i další změna, která by měla vést k větší politické korektnosti. Wimbledon v areálu otevřel toalety, kam mohou genderově neutrální osoby. „Toaleta u brány 1D, která má genderově neutrální značku, byla součástí stavby logistického centra v roce 2020," uvedl mluvčí All England Clubu.

„Tohle je pro mě velmi nepříjemné. Wimbledon je o tradici, nemusí se řídit každým módním výstřelkem," řekla jedna z fanynek. Ani dalším se změna nezamlouvá. Jedna žena popsala, že byla pohoršena, když otevřela dveře a viděla močícího muže, který si nezavřel dveře v kabince. Jiní jsou naopak pro. „Tak tam nelezte, když vám to vadí," mají jasno.

Vadily by vám genderově neutrální toalety?
ano
93,4 %
ne
6,6 %
Celkem hlasovalo 6825 čtenářů.

Reklama

Sdílejte článek