Životní závod české plavkyně! Na ME vybojovala bronz

Na skvělý úspěch dosáhla plavkyně Kristýna Horská, která se postarala o první českou medaili na plaveckém mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Otopeni. V Rumunsku získala bronz na 200 metrů prsa, poté co vylepšila svůj český rekord ze semifinále o dalších osmnáct setin na 2:19,63 minuty.

Stupně vítězek po závodu žen na 200 m prsa na Mistrovství Evropy: vítězka zlaté medaile Tes Schouten z Nizozemska se stříbrnou Dánkou Theou Blomsterberg a bronzovou Češkou Kristynou Horskou, 8. prosince 2023 v Otopeni, Rumunsko.

Šestadvacetiletá Horská byla před dvěma lety v této disciplíně na ME v krátkém bazénu v Kazani o dvě desetiny čtvrtá, tentokrát už se mohla radovat z první velké medaile. Získala ji v sezoně, v níž v létě přišla o mistrovství světa v dlouhém bazénu, protože dočasně přestala vidět na jedno oko.

Horská, která v minulosti také podstoupila operaci srdce kvůli arytmii, se na medailovou pozici dostala po první obrátce a celý závod se pohybovala na druhé až třetí příčce. Vedle suverénní Nizozemky Tes Schoutenové (2:16,09) ji nakonec předčila už jen Dánka Thea Blomsterbergová, za níž Horská zaostala jen o devět setin. Naopak před čtvrtou Dánkou Clarou Rybakovou-Andersenovou měla bezmála půlsekundový náskok. „Strašně jsem si tento výsledek přála, ale věděla jsem, že to bude těžký souboj, že to bude strašně vyrovnané. Jsem šťastná, že se mi to povedlo,“ uvedla na svazovém facebooku.

Česká výprava se tak v Rumunsku raduje z medaile ještě před očekávaným startem obhájkyně stříbra na 200 metrů volný způsob Barbora Seemanová v její hlavní disciplíně. Největší hvězda české výpravy prokázala dobrou formu na stovce, kde obsadila pátou příčku. Ve finále byla o sedm setin pomalejší než v semifinále a výkonem 52,28 sekundy zaostala o osmnáct setin za bronzovou Britkou Freyou Andersonovou.

Seemanová už po semifinále tušila, že bojovat o medaili pro ni bude proti specialistkám na stovku obtížné. „Chtěla jsem do toho jít po hlavě. Neměla jsem co ztratit, takže jsem chtěla otevřít fakt rychle. Věděla jsem, že holky tím, jak tu stovku mají zažitou, tak se budou vracet i rychle a já s tím mým stylem dvoustovky jsem prostě nebyla schopná to roztočit tak, aby to stačilo na rychlejší čas,“ uvedla v tiskové zprávě.

To nejlepší by pro ni v Otopeni mělo teprve přijít. „Víc se soustředím na delší tratě, takže pro mě to je dobrý ukazatel toho, že mám rychlost, která se mi bude určitě v té dvoustovce a čtyřstovce hodit,“ doplnila.

Osmou příčku ve stejném závodě obsadila druhá česká kraulařka Barbora Janíčková, která dohmátla v čase 53,06. Vyhrála Francouzka Beryl Gastaldellová (51,48).

Páté místo obsadil Ondřej Gemov na 200 metrů motýlek. Ve finále časem 1:52,55 zaostal o devět setin za svým rekordem ze semifinále, od medaile ho dělilo 43 setin.

Druhé finále absolvoval při premiéře na vrcholné seniorské akci osmnáctiletý znakař Miroslav Knedla. Po šestém místě na padesátce doplaval osmý na dvojnásobné trati a osobní rekord ze semifinále vylepšil na 50,57.

Znovu začal odvážně, první pětadvacítku zvládl nejrychleji, ještě v polovině závodu byl druhý. „Šel jsem do toho závodu s tím, že to napálím a uvidím, co z toho vzejde. Rozjel jsem to pod 24 vteřin. Jsem zvyklý sprintovat strašně moc a vím, že nemám co ztratit, tak to zkouším. Na dlouhém bazénu bych si to netroufl, tohle byl takový experiment,“ uvedl juniorský mistr světa.

Z českých prsařů v semifinále dvoustovky uspěl jen Matěj Zábojník, který se z osmého místa kvalifikoval do finále. Stačil mu čas 2:06,11 minuty. Vojtěch Netrh byl o 83 setin pomalejší a zařadil se na dvanáctou příčku. Druhé finále uniklo Danielu Gracíkovi, který na 50 metrů motýlek nenavázal na český rekord z rozplavby a výkonem 22,80 obsadil jedenáctou příčku.