Corona Cup vyhráli chomutovští plavci Kubová a Franta

Simona Kubová a Tomáš Franta vyhráli plavecký mítink Corona Cup. V neobvyklém formátu si v pražském bazénu v Podolí vyzkoušeli všechny plavecké způsoby a měli nejvyšší součet bodů z devíti disciplín. Nejlepší česká plavkyně loňského roku Kubová zvítězila o 143 bodů před Kristýnou Horskou, chomutovský oddílový kolega vítězky Franta za sebou nechal druhého Filipa Chrápavého o 182 bodů. Konečné pořadí: 1. Kubová (Chomutov) 6478

Simona Kubová v akci na archivním snímku z ME.

Favoritka Kubová v sobotu jednoznačně opanovala obě znakařské tratě, další prvenství přidala na kraulové padesátce. Horská dnes sice vyhrála dva závody a rychlejší než Kubová byla i na 50 metrů motýlek, ale více než dvousetbodovou ztrátu stáhnout nedokázala.

Znakař Franta vedl po šesti disciplínách prvního dne před brněnským prsařem Chrápavým o 88 bodů, dnes si rozhodující náskok zajistil na motýlkářské padesátce. Chrápavý nakonec uhájil druhé místo o pouhých devět bodů před juniorským mistrem světa Janem Čejkou.

Franta uznal, že po koronavirové krizi nemohl čekat lepší výkony. "Vzhledem k tomu, jak jsem se během tří týdnů, co pořádně plavu, cítil, mě závod na 100 znak velice překvapil. Popravdě jsem takový čas (56,78) nečekal. Šel jsem do toho s čistou hlavou a víceméně mi všechno vyšlo. Bylo to příjemné a z mé strany dobře zvládnuté," řekl vítěz v tiskové zprávě.

Závodilo se na 50 a 100 metrů volný způsob, znak, prsa i motýlek a v polohovém závodě na 200 metrů. V každé disciplíně získávali plavci body podle tabulek.

Z domácí špičky v Podolí chyběli Jan Micka, jenž v minulém týdnu vyhrál na mistrovství republiky v dálkovém plavání desetikilometrovou trať, nemocná Barbora Seemanová a Anika Apostalonová s Barborou Závadovou, které trénují v zahraničí. Reprezentanty nyní čeká Pohár čtyř národů v Budapešti, kterého se od 24. do 26. července zúčastní vedle domácích Maďarů ještě plavci z Polska a Rakouska.

V rámci mítinku předali předseda svazu Petr Ryška a předseda Senátu Miloš Vystrčil ocenění osmi plavcům a trenérům, kteří v boji s covidem-19 pomáhali ve zdravotnických zařízeních. Mezi nimi byla i čerstvá mistryně republiky v dálkovém plavání Lenka Štěrbová, která v pražské nemocnici Na Bulovce prováděla testy na koronavirus.