Fuksa si dopádloval pro první světový titul, čtyřkajak má bronz

Milán

Kanoista Martin Fuksa se stal poprvé v kariéře mistrem světa. Na šampionátu v Miláně zvítězil na neolympijské trati 500 metrů. Čtyřkajak Josef Dostál, Daniel Havel, Lukáš Trefil, Jan Štěrba obsadil při obhajobě titulu v olympijské disciplíně 1000 metrů třetí místo. Čeští reprezentanti tak získali na MS čtyři medaile stejně jako loni v Moskvě a vybojovali šest míst pro hry v Riu de Janeiro příští rok.

Kanoista Martin Fuksa se stal poprvé v kariéře mistrem světa.

Dvaadvacetiletý Fuksa v sobotu obhájil stříbro na kilometru, na poloviční vzdálenosti dnes vylepšil třetí místo z Moskvy. Druhého Moldavana Olega Tarnovschiho porazil po výborném finiši o 666 tisícin sekundy.

"Tenhle titul mi chyběl. Vše, co dělám, dělám pro to, že chci stát na stupních vítězů. A to, že teď mohu stát úplně nejvýše, je naprostá paráda," řekl spokojený Fuksa v cíli.

Skutečnost, že uspěl na neolympijské trati, neřešil. Zlata si váží stejně. "Teď jsme na mistrovství světa a titul může člověk získat i na neolympijské trati. Neberu to méně, i když vím, že někdo to tak hodnotí. Titul mistra světa mi už nikdo nesebere, radost je to stejná. A já jsem rád za každou medaili," uvedl Fuksa.

Čtyřkajak ve finále nestačil na Slováky a Maďary. Bronz vybojovali čeští reprezentanti o 54 tisícin sekundy před australskou posádkou a kvalifikovali se na olympiádu v Riu, kde je čeká obhajoba třetí příčky z Londýna.

Uspěl i kajakář Filip Šváb, který nečekaně vybojoval pro Českou republiku účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiro poté, co obsadil ve finále sprintu osmou příčku.

Dvaatřicetiletý Šváb získal místo pro Rio díky finálové účasti, k jeho potvrzení však potřeboval závod na 200 metrů dokončit. Pomohla mu redukce pořadí, neboť dva finalisté startují v Itálii i na deblkajaku a už jednu účast na olympiádě pro svoji zemi získali.

"Do osmého místo byla kvóta jasná, kdybych byl devátý, asi by to ale taky vyšlo. Takhle je to ale jistota," řekl nadšený Šváb novinářům.

"Před mistrovstvím jsem o něčem takovém ani nepřemýšlel. Říkal jsem si, že kdybych byl v béčku (B-finále), tak je to super," radoval se Šváb. Příští rok bude muset svůj start v Riu potvrdit v domácích kontrolních závodech. "Je lepší se o to poprat doma než venku. Přece jen to bude snazší," uvedl.

Boj o Rio nevyšel deblkanoistům Jaroslavu Radoňovi a Filipu Dvořákovi, kteří byli na kilometru osmí. K zajištění účasti na olympijských hrách potřebovali bronzoví medailisté z předloňského MS skončit do šestého místa, od kterého je dělilo přes devět desetin sekundy.