Kajakářka Kudějová byla na ME ve Španělsku šestá

LA SEU DE URGELL

Kajakářka Kateřina Kudějová obsadila na mistrovství Evropy ve španělském La Seu de Urgell šesté místo, přičemž jako jediná z českých lodí dnes postoupila do finále. Talentované jednadvacetileté závodnici chyběly k premiérové seniorské medaili dvě sekundy.

Dvojnásobná juniorská mistryně Evropy a kontinentální šampionka do 23 let Kudějová zajela ve finále pro deset nejlepších čistou jízdu a časem 108,75 držela naději na medaili. Nakonec ji pět soupeřek přestihlo, i tak však mladá reprezentantka dosáhla dosud největšího úspěchu mezi seniory.

Titul získala Němka Claudia Bärová s náskokem 17 setin před Slovenkou Janou Dukátovou. Třetí skončila Britka Elizabeth Neveová. Kudějová na vítězku ztratila 3,49 sekundy.

Ve finále byla Kudějová z českých reprezentantek sama. Ireně Pavelkové těsně unikl postup ze semifinále, na jedenácté pozici zaostala za desátou příčkou pouze dvě setiny sekundy. Už ve čtvrtfinále vypadla dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová.

O medaile nebojovala ani jiná dvojnásobná šampionka z pod pěti kruhů Elena Kaliská. Devětatřicetiletá Slovenka byla v semifinále až sedmnáctá a napodobila překvapivý páteční neúspěch krajana Michala Martikána, jenž mezi kanoisty vypadl už ve čtvrtfinále.

Po neúspěchu v individuální soutěži si české posádky spravily chuť v závodě hlídek. Kajakářky vyhrály o 82 setin sekundy před Rakušankami. Deblkanoisté díky čisté jízdě porazili o 1,04 sekundy Slováky, kteří si připsali dvousekundovou penalizaci za dotyk branky.

V neděli šampionát vyvrcholí závody kajakářů, kanoistů a kanoistek.

ME ve vodním slalomu v La Seu de Urgell (Španělsko):
Muži:
C2: 1. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 107,05 (0 tr. sekund), 2. Pochwala, Szczepaňski (Pol.) 107,10, 3. Labarelle, Peschier (Fr.) 107,65 (0), ...12. Václav Hradilek, Sehnal, 15. Přinda, Havlíček, 17. Koplík, Vrzáň (všichni ČR) všichni vyřazeni v semifinále.
3xC2: 1. Česko (Přinda, Havlíček/Koplík, Vrzáň/Václav Hradilek, Sehnal) 123,20 (0), 2. Slovensko (Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner/Kučera, Bátik/P. Škantár, L. Škantár) 124,24 (2), 3. Německo (Becker, S. Henze/Schröder, F. Henze/Kai Müller, Kevin Müller) 126,5 (2).
Ženy:
K1: 1. Bärová (Něm.) 105,206 (0), 2. Dukátová (SR) 105,43 (0), 3. Neaveová (Brit.) 106,76 (0), ...6. Kudějová 108,75 (0), 11. Pavelková (obě ČR) vyřazena v semifinále
3xK1: 1. Česko (Kudějová, Hilgertová, Pavelková) 122,05 (0), 2. Rakousko (Kuhnleová, Oblingerová-Petersová, Wolffhardtová) 122,87 (0), 3. Slovensko (Dukátová, Kaliská, Mannová) 125,43 (4).