Plavec Micka ubušil páté místo, Baumrtová nevěřila vlastním očím

Londýn

Pro zatím nejlepší výsledek na velkém šampionátu v seniorské kategorii si ve středu na ME v Londýně doplaval Jan Micka. Jednadvacetiletý reprezentant ve finále závodu na 1500 metrů obsadil páté místo, když časem 14:58,73 min. zaostal o jedenáct setin za vlastním českým rekordem vytvořeným v rozplavbě. Ani o sekundu zlepšený výkon proti rozplavbě nakonec nestačil k postupu ze semifinále na 100 metrů znak Simoně Baumrtové, která byla o dvě setiny devátá.

Jan Micka se ve finále závodu na 1500 metrů znovu dostal pod magickou hraniciVideo: Sport.cz

Simona Baumrtová se na ME do finále na 100 metrů znak neprobojovala

Micka šel do finále povzbuzený výkonem v úterní rozplavbě, v níž poprvé v kariéře prolomil hranici patnácti minut a časem 14:58,62 stanovil i nový český rekord. Během finálového boje pak dlouho plaval čtvrtý, 200 metrů před dohmatem ale ztratil a nakonec finišoval pátý. „V závěru už chyběly síly. Jsem ale rád, že jsem to ubušil opět pod patnáct minut," komentoval výsledek.

Závod v novém evropském rekordu a rekordu šampionátu ovládl Ital Paltrinieri, který své vlastní dosavadní maximum posunul o víc než pět sekund. „Věděl jsem, že poplave hodně dobře, v krátkém bazénu mi v Izraeli uplaval o padesátku a tady jsem ho potkával, kdy měl náskok čtyřicet metrů. Je to borec," smeknul Micka.

Ráno štěstí, večer smůla

Neuvěřitelný den prožila znakařka Baumrtová. V ranní rozplavbě závodu na 100 metrů neplavala ideálně a ve výsledkové listině figurovala devátá, nakonec se ale mohla radovat z postupu do semifinále, protože z redukovaného pořadí vypadla třetí Italka.

Večer se k ní ale štěstěna obrátila zády. Česká plavkyně v prvním semifinále zrychlila proti ránu o sekundu, skončila třetí a o jejím postupu v podstatě nebylo pochyb. Jenže druhé semifinále bylo rychlejší a Baumrtová jen nevěřícně sledovala, jak se propadla na devátou pozici, o dvě setiny za postupovým místem. „To je fakt hustý. Nikdy by mě nenapadlo, že můžu ze třetího místa v rozplavbě spadnout celkově na deváté," nechápala.

Na devátém, nepostupovém místě skončila v semifinále krátké polohovky i Barbora Závadová. „Skákat dva metry radostí nebudu, plavala jsem pomalu. Necítím se ve vodě úplně stoprocentně, mám těžké ruce. Ale nebudu se na to vymlouvat. Závod se mi nepovedl, chtěla jsem zaplavat pod 2:14, což by stačilo na postup. Bohužel," mrzelo sedmou ženu z polohářské čtyřstovky. Druhá česká semifinalistka na krátké polohovce Kristýna Horská obsadila dvanácté místo.