Plavkyně Ledecká má páté zlato z MS, v rekordu vyhrála osmistovku

Američanka Katie Ledecká překonala v závodu na 800 metrů volný způsob světový rekord a získala páté zlato na mistrovství světa v Kazani. Výkon 8:07,39, kterým plavkyně s českými kořeny zlepšila vlastní maximum z loňského roku o 3,61 sekundy, byl jedenáctým světovým rekordem na šampionátu. O dvanáctý se krátce nato postarala smíšená kraulová štafeta USA na 4x100 metrů (3:23,05), v níž si Ryan Lochte připsal 17. zlato z MS.

Katie Ledecká se raduje po zaplavání světového rekordu.

Osmnáctiletá Ledecká v Kazani vyhrála tratě 200, 400, 800 a 1500 metrů a štafetu na 4x200 metrů volný způsob. Napodobila tak slavné krajany Michaela Phelpse a Lochteho, kteří dosud jako jediní na jednom šampionátu ovládli čtyři individuální disciplíny. Phelps získal na MS 2007 v Melbourne dokonce pět zlatých.

Petra Chocová se nedostala do finále závodu na 50 metrů prsa. Semifinálovým časem 31,40 sekundy obsadila 16. místo. Po dvanácté pozici Barbory Závadové na polohové dvoustovce to je druhý nejlepší český výsledek v Kazani.

Chocová, kterou v přípravě na MS provázely časté zdravotní komplikace, do semifinále postoupila patnáctým výkonem 31,21. Ve druhém vystoupení byla pomalejší a za svým českým rekordem zaostala o sekundu a devět setin.

Z minima vytěžila maximum

Osobní maximum by jí na postup do finále stačilo bez problémů ze čtvrtého místa. Chocová je na této neolympijské nejkratší prsařské trati mistryní Evropy z roku 2012. "V rozplavbě jsem plavala nejlepší letošní čas, takže jsem maximálně spokojená, protože z minima, co mám letos natrénováno, jsme vytěžili ještě nad maximum," řekla Chocová.

V rozhovoru pro Radiožurnál uvedla, že ji bolí třísla a před MS byla nemocná. "Možná mi trochu chybí rychlost, ale možná po nemoci taky trochu síla. Takže padesátka mi teď moc nejde. Za semifinále jsem šťastná, škoda jen, že to nebylo aspoň to patnácté místo, jenže mi úplně nevyšel dohmat. Ale jsem do šestnáctky na světě a to je super," řekla Chocová.

Kraulový sprint mužů na 50 metrů při neúčasti favorizovaného Brazilce Cesara Ciela vyhrál Francouz Florent Manaudou.